Hledaný výraz: um%C4%9Bl%C3%A9 oplodn%C4%9Bn%C3%AD

Účinky svátosti manželství

1638. "Z platného manželství vzniká mezi manželi svazek svou povahou trvalý a výlučný; kromě toho v křesťanském manželství jsou manželé zvláštní svátostí posíleni a jakoby posvěceni pro povinnosti a důstojnost svého stavu" (CIC, kán. 1134). 1639. Sám Bůh zpečeťuje souhlas, kterým se manželé sobě navzájem dávají a přijímají (srov. Mk 10,9). Z jejich smlouvy „vzniká i před společností stav podle Božího řádu pevný" (GS 48). Společenství manželů je zapojeno do společenství…

Řeč těla je jazykem lásky

Lidské tělo je jediným prostředkem komunikace člověka, jediným „jazykem“, který má k dispozici, a to především „jazykem lásky“. Mluvíme nejen konkrétními slovy (jejichž vznik a předávání jsou ostatně také umožněny tělesnými orgány!), ale stejně tak i gesty, která jsou naším vyjádřením, námi samotnými. Láskyplná gesta lidského těla jsou „slovem ke druhému“, vyjadřují náš vztah k milované osobě, a to mnohdy silněji než samotná slova. Proto je velmi…

Jak změní vztah dítě

Ať už přichází první dítě nečekaně a dvojice se kvůli němu „musí brát“, nebo bylo dlouho toužebně očekávané, vždy jde o převratnou událost. Psychologové popisují míru zátěže na vzájemný vztah dvojice téměř jako katastrofickou. Narození prvního dítěte se prý co do síly podobá psychické zátěži při rozvodu. „Při narození prvního dítěte totiž dochází k prověření zralosti obou partnerů,“ konstatuje PhDr. Bohumila Baštecká. Co se tím myslí? „Muž musí počítat…

Manžel, manželka, manželství

Bible klade instituci manželství do samého ráje hned vedle soboty jako nejstarší ustanovení Boží. Není tedy manželství důsledkem lidského hříchu, nýbrž nejstarším Božím řádem. Bůh-Stvořitel je ustanovitelem, ochráncem a posvětitelem manželského života [Gn 2,21-42]. Ve SZ máme ovšem dvě zprávy o vzniku manželství. Mladší v Gn 1,1 až 2,4 pokládá muže a ženu za celek; teprve muž a žena dohromady jsou člověk ['ádám], lidská bytost [Gn 1,27]. Podle starší zprávy v Gn 2,4-25 stvořil…

Pohlavní rozdílnost

„I řekl Bůh: ‚Učiňme člověka, aby byl naším obrazem podle naší podoby (…).‘ Bůh stvořil člověka, aby byl jeho obrazem, stvořil ho, aby byl obrazem Božím, jako muže a ženu je stvořil.“ (Gn 1,26–27) Lidstvo je zde popsáno jako bytí, které se od svého počátku projevuje ve vztahu muže a ženy. Toto podle pohlaví rozdělené lidstvo je výslovně prohlášeno „obrazem Božím“. Druhé vyprávění o stvoření (Gn 2,4–25) potvrzuje jasným způsobem důležitost pohlavní rozdílnosti. Ten, který…

Co nás Bible učí o dnešku

Když tu dnes znovu čteme Bibli právě na kongresu, jehož účastníky nejsou bibličtí exegeté, ale spíše odborníci na pastoraci na poli rodinné péče, nesmíme se při četbě omezovat pouze na zjevné věcné poznatky, spíše bychom měli být otevřeni tomu, jak na nich vysvětlovat současné problémy. „Bible roste spolu se svým čtenářem (cum legentibus crescit),“ prohlásil Řehoř Veliký; odhaluje nám nové souvislosti tou měrou, jakou si ve vztahu k ní klademe nové otázky. A dnes na nás čeká…

Deus Caritas Est o lásce muže a ženy

11. První novinka biblické víry spočívá, jak jsme viděli, v obrazu Boha. Ta druhá, která je s první hluboce spjata, spočívá v obrazu člověka. Biblické vyprávění o stvoření hovoří o samotě prvního člověka Adama, k němuž chce Bůh přidružit pomoc. Mezi všemi tvory se nenajde žádný, který by mohl být člověku tou pomocí, jakou potřebuje, i když člověk sám dal všem divokým zvířatům i všem ptákům jména, a tak je začlenil do kontextu svého života. Proto tedy Bůh z jedné mužovy kosti utvořil ženu.…

Chyby toho druhého

Také často vidíte chyby u toho druhého, rozčilujete se kvůli nim a chcete, aby se změnil? Moderní psychologie nás upozorňuje na stíny v nás, a tak nás přivádí zpátky ke známému biblickému textu: Staráme-li se o třísku v oku svého partnera, měli bychom se nejdřív podívat na trám v oku vlastním. Adam je pořádkumilovný člověk. Potřebuje, aby bylo všechno na svém místě, aby bylo všechno přehledné. Strašně ho rozčiluje, že jeho žena Monika není tak pořádná jako on. Adam chce, aby se výpisy z konta…

Manželství je mistrovské dílo

Od časů svatby v Káni galilejské se změnilo mnoho věcí, ale toto Kristovo „znamení“ obsahuje stále platné poselství. Ježíš nás tak učí, že mistrovským dílem společnosti je rodina: milující se muž a žena! Evangelista Jan na začátku svého evangelia podává příhodu ze svatby v Káni, na které byli přítomni Panna Maria a Ježíš se svými prvními učedníky (srov. Jan 2,1-11). Ježíš byl na této svatbě nejenom přítomen, ale „zachránil tuto slavnost“ zázrakem proměnění vody ve…

Pět mýtů o křesťanském manželství

A žili šťastně až do smrti… Když Mary Laner, socioložka z Arizonské státní univerzity, prováděla svůj výzkum ohledně očekávání, která mají lidé spojená s manželstvím, došla k závěru, že jsou skutečně přehnaná. Zkoumala očekávání od manželství mezi vysokoškolskými svobodnými studenty a porovnala je s lidmi, kteří žili v manželství již deset let. Jak se dalo předpokládat, pohled studentů byl až pohádkově nerealistický. Rozčarování z reality pak může být pro manželství devastující. „Takový…

Mám sílu odpustit?

Na třetí mediační setkání přišla Klára sama a řekla: „Adam dnes nepřijde a ani jindy,“ a chvíli mlčela. Potom dodala: „Našel si jinou, je to nějaká kolegyně z Brna, kam jezdil služebně. Musí to být hrozná ženská, že mi odvedla muže pryč. Předevčírem mi to řekl a já nevím, co dál. Příliš to bolí, v hlavě mám zmatek, nevím, co mám udělat, co je správné. Chtěla bych, aby se ke mně a k mé dceři vrátil. Ale nevím, zda mu dokážu odpustit.“ „Podívejte se, Kláro,“ řekl jsem, „jsme tady…

Muž jako manžel (FC 25)

V manželském a rodinném společenství je muž povolán k tomu, aby prožíval svůj dar a úkol manžela a otce. V manželce vidí muž naplnění Božího plánu: "Není dobré, aby byl člověk sám. Udělejme mu pomocnici, podobnou jemu" (Gen 2,18). Přisvojuje si zvolání prvního manžela Adama: "To je konečně tělo z mého těla a kost z mých kostí" (Gen 2,23). Pravá manželská láska vyžaduje, aby muž měl hlubokou úctu k stejné důstojnosti ženy. "Nejsi jejím pánem", píše…

Pravidla rodinného života

Společný život je umění, trpělivá, krásná a uchvacující pouť. Nekončí tam, kdy jste jeden druhého získali, naopak, právě tehdy začíná! Uvedl papež František v odpovědi snoubencům.      Toto každodenní putování má svá pravidla, která můžeme shrnout ve třech slovech, která jsem už mnohokrát opakoval rodinám: „s dovolením“, tedy „mohu“, „děkuji“ a „promiň“.      Mohu – Smím?…

Jak hovořit s manželem

Když se manželství vydaří, pak shodně jak manžel, tak manželka uvádějí, že to byly jejich rozhovory, co přispělo k dobrému vzájemnému vztahu. Když se manželství nevydaří, pak se může stát, že muž řekne: „Koupil jsem si psa. Tomu mohu něco vykládat, kdy chci, neskáče mi do řeči, pořád mne neokřikuje, nepřerušuje a nenapomíná – a nedává mi stále všelijaké chytré rady."   Deset způsobů jak žena může muži říci: Mám tě ráda  1. Dej manželovi příležitost, aby ti mohl něco říci. Tvůj…

Proč se brát?

Je manželství přežitek, něco co člověka zotročuje a svazuje? Když je v mnoha případech kolem nás všechno tak těžké a vyhlídky nejsou právě nejlepší, může vyvstat otázka, proč se vůbec obtěžovat? Proč riskovat, když tolik manželství skončí rozvodem? A nebo je manželství hlubokou lidskou potřebou, kterou stojí zato hledat a naplnit? Inspiraci k vlastní odpovědi můžeme hledat v nové knize Garyho Chapmana Pět jazyků lásky pro singles. Zamýšlí se nad otázkou, co je cílem a…

Adamsová, Susan

Adamsová, Susan

Tu čepici si nevezmu

Kdo by neznal klasický konflikt zimního období: Vezmi si čepici, venku je zima! – Ani mě nenapadne! Tu čepici si nevezmu, vypadám v ní jako ... S bojem o čepici máme mnozí zkušenosti ze svého vlastního dětství. Dnes jsme v pozici rodičů a je na nás, zda budeme opakovat zažitý rituál, a nebo se zamyslíme nad tím, co je na pozadí naší komunikace. Co se za slovy skrývá Susan Adamsová, autorka Testů rodinné soudržnosti, v poslední kapitole píše: „V naší rodině teď častěji mluvíme…

Patříme do jedné rodiny

Nehodláte říkat maminko a tatínku nikomu jinému než svým vlastním rodičům? Jaká část vašeho platu by měla padnout na telefonické hovory s rodinou? Mnoho dalších situací, týkajících se soužití s příbuznými, je potřeba řešit nejen na začátku manželského života. Ať chceme nebo nechceme, se svým životním partnerem přijímáme také rodinu, ve které vyrůstal, která ho formovala a na kterou je většinou hodně napojený. V manželství je důležité udržet mezi sebou a…

Mýtus: Nechci se rozvést, a tak musím všechno vydržet

Domácí násilí se stává součástí života v nemálo rodinách. Proto je dobré upozornit na mýtus, který je velmi rozšířený: Jakmile vyhledám pomoc, znamená to automaticky také rozvod. Dobrou zprávou je, že násilí je možné zastavit a čím dřív začneme situaci řešit, je větší naděje na zachování vztahu. Jak zacházíme se svým hněvem Téma násilí ve vztazích je velmi široké a obsáhlé. Souvisí se zvládáním vlastní agrese, hněvu, který sám o sobě není špatný. Jedná se o signál, který nám ukazuje, že…

Emoce – zrcadlo mého já

Emoce prozradí víc, než si myslíme. Ukážou jací jsme, odhalí vnitřní a naprosto unikátní svět každého z nás podobně jako otisky našich prstů. Je dobré jim naslouchat a porozumět, protože jsou nezbytné pro náš vlastní spokojený život a nepostradatelné pro harmonické vztahy.       Strach z emocí Emoce ukrývají nejhlubší touhy i obavy, projevují se v nich naše silné i slabé stránky. Nakolik projevíme emoce, natolik necháme nahlédnout do svého já a dáváme se…

Emoce v manželské komunikaci

Svoje dlouholeté zkušenosti s doprovázením manželských párů a rodin zachytil psycholog a terapeut Josef Zeman v přednášce o dilematech v partnerském vztahu. Zápis přednášky sice neobsahuje příklady z praxe, které uváděl, přesto jeho sdělení může být pomocí na cestě k dobrému partnerskému vztahu. Dilema 8.: Jak moc je nutné, možné nebo potřebné brát doslova, co druhý říká?   Manželská komunikace má jednu zvláštnost. Podstatně více se v ní vyjadřují, přímo derou do…

Respekt je elixírem života

Důležitá a především sociální potřeba každého člověka je respekt. Každá potupa, každá forma verbálního násilí v nás vyvolává strach, stud a pocit viny. Naše potřeba respektu, úcty a uznání pak není naplněna. Proto stojí za zamyšlení jak budovat respektující vztah k dětem i vnoučatům. Respekt, znamená vcítit se do druhého člověka – nezávisle na věku: soucítím s tebou, slyším tvoje přání a chci také, ať vyslechneš ty mě. I děti potřebují tuto podobu respektu. To, že…

Uvědomělý rodič vidí to podstatné

Vidět své děti tak pronikavě, jak je to jen možné, znamená vědět, kolik jim je a tak k nim i v daném okamžiku přistupovat; vidět, kým doopravdy jsou – individuálními bytostmi s nedozírnou hodnotou a tajemstvím kdesi uvnitř. To je pravé vnímání dětí.         Základ osobnosti se buduje v dětství Ranými stavebními kostkami jsou rodičovská poučení, ukázky, vytyčené standardy, ukáznění, svolení, aplaus…, která malý človíček zaznamenává do svého já.…

Ironizující a rozporná komunikace s dětmi není bez následků

Intenzivní komunikace s našimi dětmi je bezpochyby jednou z důležitých podmínek jejich bezproblémového vývoje. Existují ale určité způsoby komunikace, kterým by bylo lépe se vyhnout. Dítě jako bavič Naše děti bývají nepřeberným zdrojem zábavy. Od nejrůznějších batolecích eskapád, přes ono věčné „A proč?“, až po slovní hříčky plynoucí z neporozumění dospěláckým řečem. Právě poslední typ však může být příčinou řady nepříjemných situací, do kterých dítě…

Kde bys beze mne byl

Lze se naučit milovat sebe samého? Není to pokrytectví a sobectví? Možnosti jak zlepšit vztah k sobě i k druhým ukazuje mediátor Rostislav Macošek na příbězích. Podobnost se skutečnými lidmi a jejich příběhy je čistě náhodná. Příběh, který prožívají Anna s Karlem, začal Karel popisovat hodně otevřeně od samého počátku našeho setkání. „Záleží mi na tobě, Anno, miluji tě, záleží mi na našem manželství a současně někdy prožívám i to, že mne nerespektuješ. Nemohu mít…

Dveře vedoucí do minulosti

Kdo by neměl zkušenost s opakujícími se situacemi, při kterých nás zaplaví velmi silné emoce, většinou hněv, nebo smutek. Aniž o tom víme, prožíváme opět dávné zranění z dětství, jak ilustruje následující příběh. Možná i pro vás má psychoterapeut Benoît Rancourt dobrou zprávu: Podaří-li se vyslovit to, co dříve nemohlo být vysloveno, zvítězí přítomnost nad minulostí. Být doma nestačí Před osmi lety, na počátku vztahu, Adéla hodně trpěla manželovou nepřítomností. Velice se…

Nový koberec

Jeden z příběhů pro duši známého salesiána Bruna Ferrera přináší povzbuzení do vánočního času, kdy se obvykle přihodí něco, co nás snadno vyvede z míry. Každoročně se všechna vnoučata scházela na Vánoce u babičky. Tentokrát zrovna měsíc předtím pořídila babička krásný koberec, protože ten starý už tam měla přes pětadvacet let. Měla velkou radost z toho, jak tím novým kobercem dům krásně prokoukl. Strýček Theo zrovna rozdal všem sedmi dětem sklenici výborného domácího medu…

Proč nám děti nic nedluží?

Většina rodičů dělá pro děti první poslední, dopřává jim teplo domova, stará se o jejich školní a profesní vzdělávání, o jejich zdraví. Musí za to děti být rodičům nadosmrti vděčné? Je to jejich morální povinnost, kterou musí plnit? V čem přesně tato povinnost spočívá, když už děti opustily rodný dům? Sebeobětování rodičů nevytváří závazek Žádná taková povinnost neexistuje, tvrdí švýcarská filozofka a televizní moderátorka Barbara Bleisch. „Mýlí se, kdo věří, že výdaje…

Müller-Lissner, Adelheid

Müller-Lissner, Adelheid

Když vylétnou děti z hnízda

Co si počít, když tatínek přestal mluvit a v poslední době se zdržuje převážně v dílně nebo v zahradním domku? A jak přesvědčit pětatřicetileté dítě, aby se už konečně poohlédlo po vlastním bydlení? Okamžik, kdy děti dospějí, osamostatní se a opustí domov a rodiče, patří v životě k těm přelomovým.  Otec a matka zůstanou náhle sami a musí prostor, který až dosud věnovali výchově potomků, znovu zaplnit, což vždy není úplně jednoduché a je to spojeno s mnoha výzvami. Kniha známé německé…

Když se děti odstěhují

Známá německá psycholožka otvírá témata, která se objevují v souvislosti s osamostatňováním dětí. „Opuštěné hnízdo“ je situace, kterou je potřeba brát vážně. Když se děti odstěhují, znamená to konec jedné z nejkrásnějších životních etap. I když rozumem chápeme nutnost osamostatňování, přijmout náhlou prázdnotu není lehké Když hnízdo osiří, nastává jeden z životních okamžiků, s nimiž se musíme vypořádat. Jedná se o stejný zlom v dospělém životě, jako je…

Šance najít se znovu jako pár

Když děti vyrostou, spadneme z piedestalu jako matka a otec. Odstěhování dětí by však mohlo přispět k tomu, aby na důležitosti znovu získal pár jako takový. Abychom znovu objevili „svého“ člověka, v jehož životě bychom měli rozhodně hrát hlavní roli. Přechod k životu ve dvou přináší nové výzvy. Společný projekt Děti skončil Je známé úsloví: Život začíná, když odejdou děti a zemře pes. U mnoha manželských párů se dá postřehnout úleva, že fáze aktivního rodičovství končí. A tak by…

Pohled do velké účetní knihy rodiny

Od narození po dospělost rodiče pečují o své děti, věnují jim energii, city, ohledy, svoji lásku. Mohlo by se zdát, že tím vzniká dluh dítěte vůči svým rodičům, někdy se nazývá „dluh rodinné loajality“. Jeho vyrovnání se ale děje jinak – trans generačně – co jsme dostali od svých rodičů, vracíme svým dětem. Automatický a zdravý model „Pošli to dál“, nebrání tomu, abychom se s láskou a ochotně postarali o stárnoucí rodiče, když jim docházejí síly a doprovodili je…

Příprava na manželství (FC 66)

Potřebnější než kdy předtím je dnes příprava mladých lidí na manželství a na rodinný život. V některých zemích jsou to dosud samy rodiny, které v duchu starých zvyklostí postupně vychovávají mládež a uvádějí ji do hodnot manželského a rodinného života. Avšak změny, které nastaly ve společenské struktuře skoro všech moderních států, vyžadují, aby nejen rodiny, ale i společnost a církev spolupracovaly na správné přípravě mladých lidí k úkolům, které na ně čekají. Mnoho záporných jevů…

Smíšená manželství (FC 78)

Rostoucí počet manželství mezi katolíky a jinými křesťany, jakož i mezi katolíky a nepokřtěnými, vyžaduje rovněž zvláštní pastorační péči podle předepsaných směrnic a návodů, které jsou obsaženy v posledních dokumentech Svatého stolce a biskupských konferencí, aby mohly být konkrétně uplatňovány v různých místních podmínkách. Pastorace ve smíšených manželstvích má zvláštní požadavky, které se dají shrnout do tří bodů: Především si musíme být vědomi povinností, jaké vyplývají…

Děti, nejcennější dar manželství (FC 14)

Podle Božího plánu je manželství základem pro větší společenství, pro rodinu. Manželství jako instituce a manželská láska jsou určeny na plození a výchovu dětí a v tom je jejich naplnění (srov. GS 50). Ve své nejhlubší skutečnosti je láska v podstatě dar. A když vede manželská láska manžele k vzájemnému "poznání" a dělá je "jedním tělem" (srov. Gn 2,24), nenaplňuje se pouze ve společenství dvou, ale uschopňuje je k největšímu možnému darování, k darování života nové lidské osobě, přičemž…

Jednota manželského společenství (FC 19)

První společenství je to, které se vytváří a rozvíjí mezi manžely. Mocí tohoto manželského pouta lásky nejsou muž a žena "už dva, nýbrž jeden" (Mt 19,6; srv. Gen 2,24) a jsou povoláni stále zvětšovat svou jednotu věrností, s jakou denně plní svůj manželský slib vzájemného úplného sebeodevzdání. Manželské společenství má kořeny v přirozeném doplňování se muže a ženy a je živeno osobní vůlí manželů sdílet se o celý svůj život, o to, co mají, i o to, co jsou. Proto je takové společenství plodem…

Nerozlučné společenství (FC 20)

... Těm, kdo v naší době pokládají za těžké nebo přímo nemožné připoutat se na celý život k jednomu člověku, a těm, kdo se nechávají strhnout kulturním proudem, který odmítá nerozlučitelnost manželství a otevřeně se posmívá závazku manželů k věrnosti, musí církev přinášet radostné poselství o definitivnosti manželské lásky, jež má svůj základ a svou sílu v Ježíši Kristu (srov. Ef 5,25). Nerozlučitelnost manželství, která má kořeny v osobním sebeodevzdání manželů a kterou vyžaduje…

Zvláštní okolnosti (FC 77)

Podle příkladu Krista, dobrého Pastýře, je třeba vynaložit ještě více velkodušnosti, pochopení a moudrosti při pastoraci rodin, které se často nezávisle na vlastní vůli nebo pod tlakem různých okolností potýkají s objektivně svízelným postavením. V této souvislosti musíme poukázat především na některé zvláštní obtíže, při kterých není zapotřebí jen bezprostřední pomoci, ale hlavně cílevědomé veřejné akce se zřetelem na kulturní, hospodářské a právní struktury, aby se,…

Muž a žena - rovnost v důstojnosti (FC 22)

.. U ženy je především třeba zdůraznit, že má stejnou důstojnost a odpovědnost jako muž. Tato rovnocennost se jedinečně vyjadřuje při vzájemném sebeodevzdání obou partnerů a při jejich společném odevzdávání se dětem, jak je přirozené v manželství a v rodině. Co poznává a uznává už lidský rozum, odhaluje plně Boží slovo, neboť dějiny spásy jsou skutečně pronikavým a jasným svědectvím o důstojnosti ženy. Když stvořil Bůh člověka jako "muže a ženu" (Gn 1,27), daroval stejným způsobem…