očekávání

  • Co očekávat po svatbě (článek) Ať už je svatba začátkem společného života, a nebo vyústěním několikaletého spolužití, očekávání mladých lidí stále souzní s pohádkovým: „a žili spolu šťastně až do smrti.“ Po svatbě začíná nová etapa života a mnohdy je to perná práce, která má do pohádky daleko.
  • Jsi pro mě jako stvořený (článek) V dnešní době, aby manželé svou lásku zachovali, jsou doslova nuceni bojovat jako o život. Aby obstáli, musí se postavit intenzivním útokům jistých "virů", které jsou produktem společenského prostředí: identifikovat je a vypěstovat si příslušné antiviry. Podle Zattoniové a Gilliniho je druhým virem láska zrcadlící.
  • Když si duše porozumí (článek) Zdrojem porozumění v manželství se může stát vzájemné sdílení manželů, které se čas od času promění v bytostný rozhovor. Duševní porozumění s humornou nadsázkou nazvané DUPO bývá považováno za typické očekávání žen. Pro muže hlubší sdílení obvykle nebývá snadné, ale pokud se spolu s manželkou vydá na cestu, zakusí nečekanou radost a potěšení.
  • Pět mýtů o křesťanském manželství (článek) A žili šťastně až do smrti… Když Mary Laner, socioložka z Arizonské státní univerzity, prováděla svůj výzkum ohledně očekávání, která mají lidé spojená s manželstvím, došla k závěru, že jsou skutečně přehnaná. Zkoumala očekávání od manželství mezi vysokoškolskými svobodnými studenty a porovnala je s lidmi, kteří žili v manželství již deset let. Jak se dalo předpokládat, pohled studentů byl až pohádkově nerealistický. Rozčarování z reality pak může být pro manželství devastující.
  • Být madonou není jen tak (článek) Líbezné madony s děťátkem v náručí budí zdání, jakoby mateřství bylo jen snadnou a slastnou záležitostí. Rachel Bartonová již názvem své knihy Madony ve tři ráno naznačuje, že se krizovým aspektům nevyhýbá. Nabízí inspiraci a podporu všem, jejichž život získal mateřstvím nový rozměr.
  • Co může nabídnout příprava na manželství? (článek) Spousta snoubenců vůbec netuší, že existuje příprava na život v manželství, kterou budou potřebovat pro uzavření církevního sňatku a že kurzy těchto příprav fungují již přes 30 let. Proč ale takový kurz absolvovat? Vždyť svého partnera znám a pro společný sňatek jsme se už přece rozhodli…
  • Falešné představy o komunikaci (článek) Ve vzájemné komunikaci partnerů a manželů jsou často překážkou právě naše představy. Je s podivem, kolik falešných představ o komunikaci existuje. Stojí za to si připomenout, že umění mluvit není ani nejdůležitější, ani všemocné.
  • Chyby toho druhého (článek) Také často vidíte chyby u toho druhého, rozčilujete se kvůli nim a chcete, aby se změnil? Moderní psychologie nás upozorňuje na stíny v nás, a tak nás přivádí zpátky ke známému biblickému textu: Staráme-li se o třísku v oku svého partnera, měli bychom se nejdřív podívat na trám v oku vlastním.
  • Já to tak prostě mám (článek) Lze se naučit milovat sebe samého? Není to pokrytectví a sobectví? Příběhy ukazují pohledy na to, co můžeme konkrétně udělat. S paní Evou jsme seděli v mediační místnosti a čekali jsme na jejího partnera Pavla, který ale nepřicházel.
  • K čemu je na světě muž (článek) Život v manželství se vždycky nevyvíjí podle toho, jak o něm sníme. Poradce v oblasti partnerských vztahů a otec pěti dětí Hugues Dollié spolu se svou ženou vede už patnáct let přípravy na manželství a často přednáší mladým lidem na téma partnerské lásky. V knížce s provokativním názvem: Ženy, milujte své muže! ukazuje cestu k vybudování stabilní a svorné rodiny i v dnešním světě.
  • Manželství bez mýtů (článek) Již dvanáctý ročník Národního týdne manželství, největší iniciativy na podporu manželství v ČR, provází moto Manželství bez mýtů. Pokusí se odpovědět na nejvíce omílané mýty o manželství. Některé z nich mohou poškodit naše manželství ještě dřív, než si řekneme své ANO.
  • Manželství je výrazem svobody (článek) Ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková se ve své profesi setkává s těmi nejhoršími podobami manželství, přesto neztrácí víru v tuto instituci. Považuje manželství za výbornou věc.
  • Máte doma adventní kalendář? (článek) První nedělí adventní vstupujeme do období, které je spojené s očekáváním a přípravami na Vánoce. Oblíbeným adventním zvykem se i u nás staly adventní kalendáře. Ty čokoládové nabízejí v obchodech pomalu od září a pro děti už dávno přestaly být vzácností. Což takhle vyrobit si adventní kalendář vlastní a pokusit se prožít advent v rodině po vzoru našich předků?
  • Mluvme spolu během prázdnin (článek) Na první pohled to vypadá, že dovolená skýtá idylku pro manželskou komunikaci. Ustal stres, máme před sebou hodně času, objevujeme společně krásné krajiny, cítíme se volnější, netíží nás každodenní zaměstnání. Zdá se, že všechno nahrává tomu, abychom zase našli jeden druhého, vychutnali lásku. Na možná úskalí upozorňuje rodinný terapeut Denis Sonet.
  • Na čas strávený s partnerem o samotě je dobré se přichystat (článek) Kolikrát se nám už stalo, že jsme pracně zajistili hlídání dětí a vydali se s partnerem na vytouženou dovolenou, ale očekávaný hezký čas nenastal. „Chcete si užít rande nebo dovolenou bez dětí? Odložte křivdy a připravte se předem,“ doporučuje psycholog a párový terapeut Pavel Rataj v podcastu Rodičovské posilovny.
  • Není možné zajistit štěstí druhého (článek) Zkušenost manželských párů z přípravy snoubenců na poutním místě Lomec sdílí P. Josef Prokeš a upozorňuje na past, do které se snadno můžeme dostat i ve výchově našich dětí.
  • Poznáte mýtus od pravdy? (článek) Ať už jsme si toho vědomi, nebo ne, většinou v sobě nějaký ten mýtus o rodině či manželství nosíme a do manželství vstupujeme s mnoha nereálnými očekáváními a neuskutečnitelnými cíli. Některé mýty mohou být pro vztah prospěšné, většina mýtů je však zároveň známkou patologie.
  • Proč se vlastně tolik zlobíme? (článek) Jako rodiče trpíme utkvělou představou, jak by mělo všechno probíhat. Máme určité závazky, musíme například chodit včas do práce, ale i ideály, jak by měla vypadat „správná výchova“, a to nás zas a znovu přivádí do situace, kdy se neřídíme vztahy.
  • Proč se zamilováváme do určitých lidí? (článek) Psycholog Robert Sternberg je známý "trojúhelníkovou" teorií lásky, podle níž se každá láska vyznačuje přítomností nebo nepřítomností tří složek: intimity, vášně a závazku. Jak taková konfigurace složek vzniká, autor popisuje ve své novější teorii, v níž lásku pojímá jako příběh.
  • Rodinné šachy lásky otevírají komunikaci (článek) Vyjadřovat svoje pocity a přání není úplně jednoduché. Užitečnou pomůckou, která může dobře posloužit nejen rodičům, ale i dětem, jsou rodinné šachy lásky. Hru při které nikdo neprohrává vymysleli manželé Irena a Petr Smékalovi, kteří již víc než deset let pracují s manželskými páry a při tom vychovávají svých pět dětí.
  • Sláva nazdar dovoleným (článek) Rozkvetlá náruč hor, lesů, luk a strání nás vítá, vyhřáté pískové pláže lákají a my se všichni těšíme. Možná, že ne všichni, protože zkušenější už vědí, že dovolená s rodinou není jenom odpočinek. V jistém smyslu je náročnější než běžný chod domácnosti… Proto sláva také nám, pokud vše bez úhony přežijeme. A v neposlední řadě Bohu dík.
  • Společná snídaně zůstala snem (článek) Nikdo nezpochybňuje tvrzení, že každý z nás je jedinečný. Otázka zní, do jaké míry jsme jedineční? „Lituji, že jsem nevěděl, že osobnost (tedy ty rysy, které nás činí jedinečnými) hluboce ovlivňuje naše manželství,“ píše Gary Chapman v knížce Kéž bych byl býval věděl…
  • V čem je naše manželství dokonalé (článek) Zdá se vám, že páry ve vašem okolí žijí v dokonalém manželství, zatímco vy ne. Očekávali jste, že vaše manželství bude úspěšné, blažené, stabilní, romantické a ne chaotické, bolestné či matoucí? David Finch ve svém Deníku manžela s aspergerem sdílí svoji zkušenost, jak se mu podařilo zbavit představ a očekávání dokonalosti, která si nesl z dětství.
  • Vánoce jsou mezi svátky na prvním místě (článek) Domníváte-li se, že po svatbě zůstanete spolu sami dva, mýlíte se. Ať už se vám to líbí nebo ne, berete si celou rodinu. Manželovi i manželčini rodiče budou očekávat, že se stanete součástí jejich životů.
  • Záchod se sám neumyje (článek) „Když jsem vyrůstal, byl náš záchod vždy naprosto čistý. Nikdy mi nedošlo, že se o to musí někdo starat. Dodnes nevím, jestli u nás doma záchod umýval otec nebo matka. Nikdy jsem nikoho neviděl, že by ho umýval,“ píše Gary Chapman v knížce Kéž bych byl býval věděl…
  • Ztráty a nálezy v manželství (článek) Národní týden manželství kolem svátku svatého Valentina je každoročně příležitostí udělat něco pěkného pro svého partnera. Projevit mu svoji lásku a oživit vztah, který potřebuje průběžnou péči. Letošní moto Ztráty a nálezy? je pozváním k zamyšlení.
  • Jak Tě chci já! (článek) Vstoupit do manželství bez jakýchkoli očekávání? To nejde, a jestliže od osob, které milujeme, také něco očekáváme, je to jen dobře. Uznáváme tak zároveň, že o tom druhém nevíme zdaleka všechno. Očekáváme-li něco od svého manžela či manželky, je v tom skryto přesvědčení, že nás ten, koho pravděpodobné známe ze všech lidí nejlépe, dokáže ještě něčím překvapit.
  • Dalších pět mýtů o manželství (článek) V pokračování článku Ráchel Bícové o mýtech v křesťanském manželství se dočteme, že romantika neurčuje kvalitu manželství, že potřeby je dobré vyjadřovat, že konflikty k životu v manželství patří a že život je mnohem plnější, když manželé fungují jako tým a hledají, jak se nejlépe doplňovat, jak se podpořit, kde dávat druhému přednost.

Sekce: Věcný rejstřík   |   Tisk   |   Poslat stránku známému