Sláva nazdar dovoleným
6.7.2023
Rozkvetlá náruč hor, lesů, luk a strání nás vítá, vyhřáté pískové pláže lákají a my se všichni těšíme. Možná, že ne všichni, protože zkušenější už vědí, že dovolená s rodinou není jenom odpočinek. V jistém smyslu je náročnější než běžný chod domácnosti… Proto sláva také nám, pokud vše bez úhony přežijeme. A v neposlední řadě Bohu dík.
Nečekejme radikální změnu, předejdeme tak zklamání. Často totiž dochází k nepochopitelnému jevu: přestože se manželé už dobře znají, každý sám pro sebe si představuje, že letos dovolená bude jiná, že se něco zlomí, něco bude jinak samo od sebe. Že manželka, která každou chvíli padá z kola, najednou ujede bez problémů a připomínek 50 kilometrů denně. Že manžel, který nejraději posedává doma na gauči, najednou radostně vystartuje na každodenní pochody. Nejčastějším kamenem úrazu bývají dovolené na pláži, které většinou lákají ženy s dětmi a tatínkové při představě takto strávených dnů blednou.
O všech těchto věcech spolu mluvte. Nevnucujte druhému svoje představy, mluvte svobodně o tom, co je pro vás odpočinek a snažte se domluvit. Pozor, tady neplatí, že kompromis je nejlepší. Maminka miluje pláže, tatínek hory, a tak aby bylo spravedlnosti učiněno za dost, prožijí dovolenou v podhůří slovinských hor, aby to bylo stejně daleko jak k moři, tak k horám. Otrávení budou všichni. I z takovýchto situací lze nalézt východisko, které uspokojí všechny. Nečekejte, že ten druhý všechno ví, pochopí a z lásky vám vyhoví.
Kritické momenty
V první řadě se střetávají naše rytmy dne. Málokdy vstává rodina během roku ve stejnou dobu a každý si plánuje, jak si o dovolené bude spát, jak chce. Jenže někdo rád vstává za prvního kuropění, někdo v deset hodin tvrdí, že je brzké ráno. Někdo v sedm hodin večer vnímá rozestlanou postel jako lahodnou náruč, kde chce spočinout, druhý v devět hodin večer začíná žít.
Jedním z kritických momentů je pochopitelně i balení a nakládání věcí, na to už jsme ale většinou připraveni. Pokud se cestou nedostaneme do zácpy či jiné náročné situace, vypukne krize třetí den dovolené. To už většinou selhává schopnost vyhovět ostatním jen proto, aby se předešlo hádce. Pokud ale vezmeme na vědomí, že ke konfliktu dojde, a alespoň trochu konstruktivně ho zpracujeme, může se stát dobrým startem k pěkně prožité dovolené. V konfliktu máme šanci si uvědomit svoje potřeby a představy, představy a potřeby partnera a představy a potřeby dětí. Ve chvíli, kdy dozní výbušná fáze konfliktu, můžeme si společně sednout a domluvit se, jak bude probíhat zbytek dní. Můžeme si vymezit, jaké aktivity nutně musí probíhat společně, kdy je možné rodinu třeba rozdělit na skupinky tak, aby si vyhověly. Můžeme si rozdělit povinnosti, které jsou na dovolené také. Dovolená má být odpočinkem i pro maminku, která je třeba celý rok doma s dětmi a „není zaměstnaná“. Tatínka naopak může osvěžit, když si alespoň část dní vezme na starost jídlo. Také si můžeme vyzkoušet, že i děti zvládají přípravu jednoduchých jídel.
Nemoc na dovolené
Ani o dovolených se nám nevyhýbají nemoci a dovolená se najednou mění v noční můru. Zkušení doporučují: přijměte nemoc, zvažte podle charakteru nemoci své možnosti a neopouštějte jeden druhého. V určitou chvíli může vypadat jako racionální řešení, že část rodiny odjede a bude relaxovat. V tu chvíli je ale větší zátěž naložena na druhou část rodiny a dochází k nepříjemnému deficitu. Celá věc pochopitelně záleží na tom, kdo a jak onemocní. Například pro maminku může být opravdovým darem, pokud je celý rok s dětmi doma a onemocní, když manžel sbalí děti, odjede s nimi a ona může v klidu stonat. Ale pokud onemocní dítě, je dobré vše zvážit a spíš zůstat solidární. V mnoha rodinách se na „pokaženou“ dovolenou v dobrém vzpomíná nejvíce a pro celou rodinu se stala velikým přínosem do budoucna. Když odoláme modernímu trendu, za každou cenu si užít, pak se společně strávený čas, i když úplně jinak než bylo plánováno, stane velkým požehnáním.
Čas na sebe a na hraní
Během roku je náš čas i čas dětí strukturovaný, organizovaný, naplánovaný do nejmenších detailů. Podvědomě toužíme po změně, ale ne vždy se nám to daří, a tak i čas dovolené se stává přesně zorganizovaným a naplánovaným. Ke zdravému odpočinku patří obě složky, jak aktivní, tak pasivní. Je důležité umět naplnit volný čas činností, stejně jako oddat se nicnedělání.
Naše děti, zvlášť když byly menší, netoužily po výletech a raději se „popelily“ na místě a hrály si svoje hry. Abychom je alespoň někdy vylákali na túru, posloužil nám dobrý nápad přátel. Každému dítěti jsme koupili malý sešit, do kterého jsme sbírali krásná turistická razítka, která připomínají naše putování. Stačí jenom zapsat trasu a její délku, případně datum. Je to motivace, která se nám osvědčila. Bez velké námahy tak máme krásný deník. Po letech si při pohledu na jednotlivá razítka vybavujeme okolnosti putování i nejrůznější zážitky, které nebylo nutné zapisovat. Máme je dobře uložené v paměti. Kromě razítek jsme postupně začali sbírat ještě štítky na hůl, které se opět začaly vyrábět. Neslouží původnímu účelu. Připevňujeme je po obvodu mapy České republiky, na které si zaznamenáváme, kde všude jsme byli. Máme tak přehled, kterým směrem se vydat za krásami naší vlasti příště, protože odtamtud ještě nemáme žádný štítek!
Na cestách se pěkně povídá, a když přichází únava, dá se pozornost děti snadno odvést naší oblíbenou hrou „myslečkou“. Jeden na něco, nebo na někoho myslí. Ostatní se snaží otázkami, na které se dá odpovědět ano nebo ne, zjistit, o jakou věc, či o koho se jedná. „Je to věc? Je ze dřeva? Mám ji v batohu?...Můžete počítat, kolik otázek bylo ke zjištění potřeba. Vystačíte s dvaceti otázkami? Je to zábavné i pro dospělé.
Oblíbenou činností na dovolené jsou různé společenské hry. Karty nezaberou mnoho místa a přitom se s nimi dá užít tolik legrace a ještě k tomu bystří dětem rozum, učí je logicky myslet i počítat.
Nejkrásnější na dovolené je to, že nic nemusíme, ale můžeme, že nás nic nehoní, nikam nepospícháme. Máme na sebe čas. Jedni naši přátelé si s dětmi před prázdninami sepisují otázky, o kterých by si chtěli popovídat. O dovolené na cestách i během večerních „černých hodinek“ mají o program postaráno. Důvěrné rozhovory umocněné krásou přírody nebo tajemnou hvězdnou oblohou jsou nezapomenutelnými zážitky a pokladem, který si neseme do všedních dní. Společné zážitky všeho druhu nás spojují, dávají nám vědomí, že patříme k sobě a že je nám přes různá nedorozumění a obtíže spolu hezky.
Bedřiška Kotmelová, Jana Šilhavá
Štítky: dovolená, očekávání, radost z manželství, rodina
Sekce: Rodina s dětmi
| Tisk
| Poslat článek známému