Mluvme spolu během prázdnin

30.6.2022

Mluvme spolu během prázdnin Na první pohled to vypadá, že dovolená skýtá idylku pro manželskou komunikaci. Ustal stres, máme před sebou hodně času, objevujeme společně krásné krajiny, cítíme se volnější, netíží nás každodenní zaměstnání. Zdá se, že všechno nahrává tomu, abychom zase našli jeden druhého, vychutnali lásku. Na možná úskalí upozorňuje rodinný terapeut Denis Sonet.

Je pravda, že některé páry se po návratu z dovolené svěřují: „Znovu jsem našla báječného manžela, a ne toho nervózu, který přichází večer ještě s hlavou plnou práce a s očima, které vás už nevidí.“ Ale ne všechny manželské páry se vzájemně podobají. Podle Denise Soneta, který se léta věnuje poradenství a duchovnímu doprovázení manželských párů jsou možné tři varianty.

Když nejsme spolu

První varianta, kdy jsou manželé každý jinde nastává, když ona je na prázdninách s dětmi a jeho doma zdrželo zaměstnání. Pokud během roku manželé mezi sebou neudržují skutečnou komunikaci, kromě hovorů o běžných záležitostech, nová situace s největší pravděpodobností nic nezmění. On neopomene telefonovat – aby měl zprávy, jak se všichni mají. Takový hovor bývá relativně krátký. Manželka by přitom tak ráda slyšela, že ji má rád, že je hodná, že to s dětmi sama zvládá. Čeká hlavně citový projev. Důsledkem nedostatečné komunikace si manželka domýšlí, že manžel telefonoval pouze z povinnosti, nebo proto, aby zjistil, kde najde věc, kterou nemůže najít!

Naproti tomu, pokud pár během roku komunikuje většinou dobře a dostatečně, může prázdninové rozdělení přispět k ještě vřelejší a žádoucí komunikaci. To, že jeden druhému scházel, jim vloží do úst slova plná citu, zprostředkují intimitu a stanou se nádhernými mosty překlenujícími nepřítomnost toho druhého.

Spolu jen na pár dní

Pokud manželé tráví během prázdnin společně jen několik dní, například on může přijet jen na víkend a může se uvolnit na následující týden, který prožije s rodinou. Nastávají dvě možnosti. Buď má shledání pozitivní vliv na vztah. Protože si partneři chyběli a citově strádali, uvědomili si, jak jeden druhého potřebují: „Už mám zase svou druhou polovičku!“

Anebo to může být i katastrofa, moment shledání nefunguje, a to z různých důvodů. Manžel přijede unavený z cesty, děti se na něj vrhnou a manželka se k němu příliš nemá. Že by si dokázala uspořádat život bez něho?

Manželka přitom může prožívat zklamání, protože od těch chvil očekávala příliš? Má zlost, že se manžel během odloučení neozýval? A ještě k tomu si s sebou veze s sebou práci? Ona zase může nabýt dojmu, že mu ve skutečnosti nescházela a že si svou provizorní situaci „svobodného muže“ dobře zařídil... Tady by nejvíc pomohlo, kdyby každý jednoduše sdělil v jakém duševním rozpoložení se právě nachází. Pak by nebyl zaskočen chováním toho druhého a nedocházelo by k dalším nedorozuměním a k odsuzování.

Delší čas spolu

A nakonec uvedeme ještě třetí variantu, kdy manželé tráví společně delší období prázdnin nebo dovolené. Tady všechno záleží ještě víc na duševním rozpoložení, v němž mimořádné období prožívají. Bývá běžné, že očekávání mužů a žen jsou velice rozdílná. Pro ni je obyčejné prázdninové období cenné. Jde o jedinečnou příležitost „dát se dohromady“, tj. trochu se opálit, dostatečně odpočívat. Ale to nelze realizovat, pokud je žena neustále u plotny a navíc stále přicházejí návštěvy. Žena zároveň očekává, že bude možné „dělat určité věci společně“. A hlavně, když on teď nebude zavalen pracovními záležitostmi, budou moci „probrat věci, na které není během roku čas“.

Jestliže to muž vidí podobně, je to dobré, ale muži obvykle nemají příliš v lásce dovolenou s delším nicneděláním. Pokud se uvolní, nemají chuť něco řešit – jsou na dovolené, aby si odpočinuli, a ne proto, aby přetřásali rodinné nebo manželské problémy.

Domluvme si schůzku

Denis Sonet doporučuje, aby si každý manželský pár položil otázku: „Jsme ochotní najít v době dovolené chvíle, které bychom věnovali hovorům od srdce k srdci a sdílení, po kterém toužíme?“ Za tímto účelem je dobré, domluvit si schůzku, pozvat partnera takzvaně na rande. Komunikace může zpočátku vyžadovat trochu úsilí. Pokud se nestane intelektuální výměnou názorů ani převážně vytahováním výčitek, ale vyjadřováním pozitivních pocitů „Mám rád tvou mírnost...“ může se stát chvílí, která pomáhá oživit plamínek lásky.

Obtíže komunikace během dovolené a prázdnin ukazují, nakolik je důležité udělat si na sebe chvíli čas a pokud to jen trochu jde, najít si několik dní a podniknout každý rok láskyplnou „svatební cestu“ bez dětí. Během ní je možné ve sváteční atmosféře a s uvolněním nalézt nadšení a znovu odhalit při vřelých společných rozhovorech bohatství svého milovaného či své milované.

Podle Denise Soneta: Miláčku, netrap mě... 

Autor: Sonet, Denis  |  Štítky: dovolená, komunikace, láska v manželství, očekávání  
Sekce: Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články