Společná snídaně zůstala snem
16.8.2021
Nikdo nezpochybňuje tvrzení, že každý z nás je jedinečný. Otázka zní, do jaké míry jsme jedineční? „Lituji, že jsem nevěděl, že osobnost (tedy ty rysy, které nás činí jedinečnými) hluboce ovlivňuje naše manželství,“ píše Gary Chapman v knížce Kéž bych byl býval věděl…
Než jsme se vzali, snil jsem o tom, jak bude nádherné každé ráno vstát a snídat s Karolyn. Když jsme se vzali, zjistil jsem, že Karolyn ráno nesnídá. Snídaně to nebylo nic pro ni. Když jsem o tom přemýšlel, vzpomněl jsem si, že mi během let, kdy jsme spolu chodili, říkala: „Ráno mi nevolej. Neručím za to, co říkám nebo dělám před polednem.“ Připadalo mi to jako dobrý vtip. Ráno jsem jí tak jako tak nevolal, protože jsem se věnoval svým povinnostem. Po svatbě jsem zjistil, že svá slova mínila vážně. Sen o tiché romantické snídani s manželkou se mi zhroutil hned první měsíc po svatbě. Musel jsem snídat v tichu, rušeném pouze ptáky, šveholícími před našimi okny.
Na druhé straně Karolyn snila o různých věcech, které spolu budeme podnikat mezi desátou večer a půlnocí. Domnívala se, že budeme číst knihy a hovořit o nich, že se budeme společně dívat na filmy, hrát hry rozvíjející intelekt, a hovořit o závažných životních otázkách. Netušila, že můj fyzický, emocionální a intelektuální motor se v deset hodin večer zastaví. Po této hodině prudce klesá pravděpodobnost, že budu schopen vést nějaký intelektuální hovor. Ano, dokud jsme spolu chodili, zůstával jsem bdělý a bavil jsem se s Karolyn až do půlnoci. Sílu k tomu mi dávaly euforické pocity zamilovanosti. Vzrušení plynoucí z její přítomnosti a z toho, že můžeme dělat něco spolu, udržovalo hladinu adrenalinu dostatečně vysoko. Karolyn mohla stěží tušit, že to skončí, jakmile se vezmeme.
Ranní ptáčata a noční sovy
Před svatbou ani jeden z nás neměl ponětí, že lidé se dělí na „ranní ptáčat“ a „noční sovy“. Ranní ptáčata se probouzejí s nadšením klokanů; vyskočí vstříc vzrušujícímu dni, zatímco noční sovy se schovávají pod přikrývku a pocitem: „To jenom hraje – nikdo nemůže být po ránu tak čerstvý.“ Noční sovy prožívají svou „špičku“ od deseti večer do… To je doba, kdy si tito lidé rádi čtou, malují, hrají hry, dělají vše, co vyžaduje značnou dávku energie, zatímco ranní ptáčata v tuto hodinu rychle malátní.
Tento rozdíl v osobnostech může mít velký vliv na sexuální život daného páru. Ranní ptáče chce jít do postele v deset, pomazlit se a pomilovat se, zatímco noční sova říká: „To nemyslíš vážně. Já nemohu do postele takhle brzy.“ Ranní ptáče se cítí odmítnuto, zatímco noční sova se cítí být manipulována. Může to vést k napětí a k hádkám. Je pro takový pár vůbec naděje?
Určitě ano – pokud se rozhodnou respektovat své rozdíly a domluvit se na řešení. Ranní ptáče se nikdy nestane noční sovou a noční sova se nikdy nestane ranním ptáčetem. Jedná se o součást naší osobnosti. Pokud se budeme hodně snažit, můžeme se přinutit fungovat v oněch ranních či naopak pozdních hodinách, které nejsou naší nejlepší dobou. Nepodaří se nám to ale bez značného úsilí.
Kdybychom tušili, že já jsem ranní ptáče a Karolyn je sova, a kdybychom o těchto našich rozdílech mluvili před svatbou, mohli jsme si ušetřit spoustu emocionálního trápení. Já bych se necítil odmítnutý, protože Karolyn se mnou nesnídá, a Karolyn by se necítila manipulována mým požadavkem, abychom chodili spát v deset. Je mi moc líto, že jsme netušili, jak rozdíly v osobnostech ovlivňují naše chování.
Další povahové rozdíly jsou např: optimista – pesimista, čistotný – nepořádný, mrtvé moře – zurčící potůček, agresivní – pasivní, logický – intuitivní, organizátor – spontánní...
Chapman, Gary: Kéž bych byl býval věděl... Jak dosáhnout úspěšného manželství. Nakladatelství Návrat domů.
Autor: Chapman, Gary | Štítky: očekávání, pocity, přijetí, rozdíly
Sekce: Krize v manželství | Čas známosti
| Tisk
| Poslat článek známému