Když otec ví, co má dělat
16.6.2022
Jedno africké přísloví říká: „Ženy podpírají polovinu nebe,“ je zřejmé, že muži podpírají tu druhou. Proto je na místě kromě svátku matek, slavit se stejnou vážností i svátek tatínků. V některých zemích se běžně slaví třetí neděli v červnu jako poděkování za otcovskou péči a lásku, za legraci, kterou děti s tátou prožívají.
Otcovská péče ve 20. století nemá žádnou velkou tradici. V generaci našich otců většina mužů dokazovala svou lásku dětem prací, nikoli tím, že by si s nimi hráli, brali je do náruče, povídali si s nimi nebo je něčemu učili. Takže dnes, je-li muž postaven jako otec před své děti, může z toho být nesvůj. „Odolejte pokušení nechávat všechno na své partnerce. Muži přinášejí do výchovy jiné prvky, které jsou jedinečné a nenahraditelné, konstatuje Steve Biddulph, rodinný terapeut a autor několika knížek o výchově šťastných dětí.
Tomuto muži se chci podobat
Zvlášť ve výchově svých synů mají otcové nezastupitelné místo. Chlapec od šesti do čtrnácti let sice zbožňuje matku, ale stále více se zaměřuje na to, co mu mohou nabídnout muži. Aby mohl dokončit svůj vývoj, musí si totiž od nějakého muže, který je k dispozici, „stáhnout software“. Není-li otec k dispozici, pak musí chlapec najít jiné muže v širší rodině nebo ve škole. Naskýtá se otázka: Jak může otec položit základy mužskosti svého syna? Nemusí to být nic zvláštního: stačí si s ním o letních večerech hrát na dvorku, jít na procházku, povídat si o životě a vyprávět mu o vlastním dětství, něco s ním kutit nebo si jen tak pro potěšení zasportovat.
Možná vás to láká spolu se svými syny zápasit. Pak vězte, že to není od věci. Chlapci při těchto pranicích dostávají základní lekci pro všechny muže: Jak je možné se bavit, dělat hluk, a dokonce se rozzlobit, ale zároveň vědět, kdy přestat. Možná jste si všimli, že pranice s malým chlapcem začíná vesele, ale po chvilce se malý bojovník přestane ovládat, rozzlobí se a začne to myslet vážně. Táta, který ví, co dělá, boj utne a vysvětlí, že dovádění potřebuje pravidla, aby se nikdo nezranil. Například: Žádné rány loktem, kolenem nebo pěstí! Zvládneš to! Pak můžete pokračovat. Klouček se právě učí jednu z nejdůležitějších věcí v životě: sebeovládání. Tomu, že může být silný a rozrušený, ale že se taky může rozhodnout, kdy přestat.
Tak s matkou nemluv
Děti se od nás neučí jen to, co jim říkáme, ale přejímají i naše způsoby. Mají rády, když otec dává jejich matce najevo svou vřelost, skládá jí poklony, obejme ji nebo políbí. Důležité je zachovávat úctu k matce, ale i sebeúctu. Syn potřebuje vidět nejen to, že ženu nikdy neurážíme, ale i to, že muž dokáže argumentovat klidně, bez útoků či napadání – že dokáže naslouchat, ale také hájit svůj názor. Pro dítě je výhodné, když má po celé dětství před sebou svět otce i matky, kteří se vzájemně respektují. Zvlášť v období s dospívajícími dětmi se prověřuje vzájemný vztah rodičů. Každý můžeme být jen tak dobrým rodičem, jak nám ten druhý v páru dovolí, nakolik nás doplní a podpoří souhlasem.
Steve Biddulph dokresluje tvrzení příkladem: Úkolem čtrnáctiletého Samuela je starat se o špinavé nádobí. Nic zvláštního, dělá to od svých devíti let, ale včera svůj úkol nesplnil. Matka nachází nádobí v myčce neumyté s povlakem plísně. Zavolá si Sama: „Proč jsi to včera nedodělal?“ Samovi je už čtrnáct! Hrdě se narovná a hledí na matku, která je menší než on. Možná jí řekne něco poněkud neuctivého, ale spíš jen tak pro sebe.
A teď si představme, že tahle rodina má opravdu štěstí. Za prvé: Mají otce. Za druhé: Otec je doma. A za třetí: Ví, co má dělat. Sedí sice v obývacím pokoji a čte si noviny, zaznamenal však, co se v kuchyni děje. A teď nastává jeho chvíle! Skládá noviny, kráčí do kuchyně a opře se o lednici. Sam přímo cítí, že otec vchází – cítí přesun síly. Otec se na něho dlouze a upřeně zadívá a pronese: „Nemluv se svou matkou tímhle tónem... nebo budeš mít co dělat se mnou.“
Samuelova matka je sice schopná si s ním poradit, ale rozdíl je, že v tom není úplně sama. Syn si uvědomuje, že má co do činění se dvěma dospělými, kteří se navzájem respektují a podporují a kteří ho hodlají dobře vychovat.
Zdroj: Steve Biddulph: Výchova kluků. Portál.
Autor: Biddulph, Steve | Štítky: otec, matka, radost, rodičovství, úcta, výchova
Sekce: Rodina s dětmi
| Tisk
| Poslat článek známému