Proč cítíme k druhým lidem lásku?
18.4.2022
Někteří z účastníků přípravy na manželství odpovídají na otázku, zda se setkali s pozitivním vzorem manželského a rodinného života, smutným ne. Jiní našli vzor v blízkém okolí a někteří si nesou dobrou zkušenost ze své vlastní rodiny. Jak to udělat, abychom v dětech pěstovali lásku?
Nespokojenost s chováním dítěte je potřeba odlišit od lásky k němu
Milovat se učíme, když jsme sami bezpodmínečně milováni. Přitom platí, že ne vždy milujeme ty, kdo se o nás starají. Záleží na tom, jak nám dávají svou lásku najevo, Mohou nás zkazit, nahnat nám strach, nebo nás dokonce postavit proti sobě jako nepřátele. Ale nepodmíněná, chápající, vše přijímající láska nám rozehřeje srdce a vzbudí lásku i v nás.
Proto je velmi důležité jasně odlišovat nespokojenost s chováním dítěte od své lásky k němu. Dávejte dětem stále najevo nepodmíněnou lásku. Ukažte, že vám vadí chování dítěte, ale vaši lásku k němu nic nezmění.
Například: „Jirko, jsem opravdu naštvaná, když přijdeš ze školy o dvě hodiny později a vůbec nic mi neřekneš, a zasloužíš si za to trest. Mám tě ráda a mám o tebe strach, když přijdeš tak pozdě. Chci, abys mi příště zavolal nebo se zastavil doma a řekl, že někam jdeš. Co ty na to?“
Učte děti pomáhat a posloužit druhým
Pomoc v domácnosti je jedním ze způsobů, jak naučíte malé děti pečovat o druhé. Už tříleté dítě si dokáže samo uklidit hračky, připravit stůl na večeři, odnést věci po jídle, pomoct při stlaní postele… i když by pochopitelně bylo pro vás jednodušší, kdybyste to udělali sami. Důležité je správně ho motivovat, aby to nebralo jako nepříjemnou povinnost. Řekněte mu, že vám tím opravdu pomůže. Správným přístupem mohou vaše děti už jako malé zažít radost z pomoci druhým.
Je důležité, aby děti nežily jen ve vlastním světě, ale dokázaly se kolem sebe rozhlédnout a zjistily, jestli někdo nepotřebuje pomoc. Nejlepším učitelem je vlastní příklad. Jeden otec učil svého syna všímavosti tím, že se ho každý den, když přišel ze školy, zeptal: „Pomohl jsi dnes někomu?“
Syn se na něho vždy překvapeně podíval a řekl: „Ne.“ Otec se jen usmál a mluvil o něčem jiném. To se opakovalo skoro tři týdny, když syn najednou odpověděl: „Ano.“ A pak vyprávěl, že uviděl invalidního spolužáka z nižšího ročníku a pomohl mu do třídy.
Děti se učí lásce společným dáváním. Zapojte se všichni do podpory nějakého charitativního projektu – ať už se jedná o staré lidi, mentálně postižené, nebo hladovějící děti či uprchlíky z oblastí zasažených válkou. Naučte své děti soucítit a zkuste vymyslet, co můžete udělat pro ty, kdo potřebují pomoc.
Poskytněte dětem možnost omluvy a odpuštění
Lásce se lépe daří v prostředí, kdy k logickému trestu existuje alternativa odpuštění. Tak pochopí, že láska a náprava jsou silnější než trest a napomínání. Rodiče se často ve snaze o spravedlnost chovají podle neúprosné „soudní“ logiky – porušil jsi zákon, zasloužíš si trest.
Kdykoli děti udělají chybu, nedokážou se ovládnout, poruší dohodnutá pravidla apod. mohou omluvou a nápravou uniknout potrestání. Pro malé děti můžete použít trestnou lavici… ke každé hádce nebo rvačce jsou zapotřebí dva, takže oba mají na tom, co se stalo, určitý podíl. Když se omluví, pochvalte je a dejte jim znát, jak jste hrdí, že to dokázaly.
Když se vám podaří malé děti naučit, že láska je to nejcennější, že mohou a mají mít rády sebe a svou rodinu, což je důležitější než všechny ostatní věci na světě, podaří se vám předat jim nádherný dar, který ovlivní celý jejich budoucí život.
Neskrývejte svou lásku
Vysvětlete dětem, že je dobré lásku otevřeně projevovat. Objímejte je a hlaďte. Všichni potřebujeme cítit lásku vyjádřenou fyzickým kontaktem a děti jsou na to obzvlášť citlivé. Vzpomeňte si, jak se dokážeme mazlit s miminkem, jak je to nám i jim příjemné. Stejnou potřebu doteku mají i starší děti, dospívající nevyjímaje, i když to otevřeně nepřiznají. Rozlučte se s nimi objetím, když odcházejí do školy, přivítejte je tak po návratu domů, obejměte je a polibte, když jdou do postele, mají špatnou náladu, prostě kdykoli budete cítit potřebu. A nezapomínejte jim říct, že je máte rádi. To jim dodá pocit bezpečí.
Často to vypadá, že naše pubertální děti naschvál dělají věci úplně jinak, než byste chtěli vy. Někdy je pro ně velmi těžké, kvůli kritice, kterou je zahrnujeme, uvědomit si, že je přesto máme stále rádi. Nejlepší pomocí, kterou jim můžeme poskytnout při řešení jejich problémů, je stále jim připomínat naši lásku. Nejenom tím, že pro ně něco děláme, ale při vhodné příležitosti jim řekneme: „Mám tě rád“.
Zkuste si vzpomenout, kdy jste naposledy řekli svému dospívajícímu dítěti, že ho máte rádi. Pokud to nemáte ve zvyku, bude těžké s tím začít. Ale udělejte to! Budete překvapeni, jak brzy se naučí vám to říkat také.
Další nápady, jak dát našim dětem příležitost pečovat o druhé. najdeme v knížce
Lindy a Richarda Eyrových: Jak naučit děti hodnotám. Portál, 2013.
Štítky: děti, hodnoty, láska, rodiče, výchova
Sekce: Rodina s dětmi | Láska
| Tisk
| Poslat článek známému