Ke zneužívání dochází nejčastěji v rodinách
1.4.2019
Připustit, že k sexuálnímu zneužívání dochází nejčastěji v rodinách, není snadné, ale je to první krok k prevenci. Dál je zapotřebí o něm mluvit, protože není jisté, že bychom signály sami poznali. A pokud už nejsme schopni zneužívání zabránit, můžeme alespoň zareagovat včas a správným způsobem.
Zatímco v minulosti bylo téma sexuálního zneužívání tabu, v poslední době se o něm otevřeně hovoří. Dětské krizové centrum, které se věnuje pomoci zneužívaným dětem přes 25 let, uvádí, že příbuzní byli identifikováni v 63 % případů, osoby nepříbuzné, ale dětem známé ve 27 % případů. Ke zneužití zcela neznámou osobou došlo pouze v 10 % případů.
Co dělat pro prevenci
Hlavní a základní prevencí jsou nepochybně zdravé vztahy v manželství a dobrý sexuální život partnerů. Vlastně už v rámci přípravy na manželství je možné zabrousit při sdílení o minulosti našich rodin také na téma zneužívání.
Dále je určitě důležité věnovat pozornost citové a sexuální výchově dětí. Od neútlejšího věku je potřeba s nimi upřímně a otevřeně mluvit o sexualitě a o jejich pohlaví. Nenechme si ujít příležitost, mluvit se svým dítětem o vzniku života a o sexu. Extrémní ochranou dítě ve skutečnosti neochráníme. Musí se naučit fungovat ve světě, který je nějakým způsobem bezpečný, ale zároveň obsahuje spoustu rizik. Když ho chráníme příliš a o rizicích mu neříkáme, vlastně mu ubližujeme. Stejně tak, jako strašením a tabuizací. S ohněm se musí člověk naučit zacházet a mít k němu respekt, strach ani lehkovážnost dítěti nepomohou.
Základem je otevřená komunikace a důvěra, možnost mluvit o věcech týkajících se sexuality beze strachu. Na YouTube existují v angličtině hezká jednoduchá videa pro děti, např. ZDE. Mohou nám pomoci o tématu mluvit. Pak je dobré být citlivý na náhlé změny chování dítěte, když s někým nechce být anebo se výrazně zhorší ve škole. Nemusí to hned znamenat, že ho někdo zneužil, ale jde o to, připustit si, že by to mohl být jeden z důvodů. Pokud chce dítě o něčem takovém mluvit, je potřeba vzít ho vážně, zachovat klid, naslouchat mu a vyhledat pomoc jak pro ně, tak pro sebe.
Dopad zneužívání
Signály, že došlo, nebo dochází ke zneužívání, je snadné přehlédnout. Může se jednat o zneužívání bezdotyku jako jsou slova, sledování pornografie, nebo třeba dítě musí být přítomné sexu rodičů... a nebo dotykové – jako hlazení, mazlení, děti dokážou poznat, kdy šlo o zneužití; až po pohlavní styk.
Nejde v první řadě o sex, ale o zneužití moci. Čím je dítě mladší a čím bližší je citová vazba k agresorovi, tím horší bývá dopad zneužití. Často se nejedná jednorázový akt, ale o sérii zneužití a dítě je agresorem postupně připravováno. V některých případech trvá zneužívající vztah až do dospělosti. Následky se projevují ve všech rovinách, jak v psychické, tak ve fyzické, sociální i spirituální a bývají dlouhodobé. Když zneužívá otec, dcery bývají někdy více naštvané na matku. Jde o komplikovaný propletenec vztahů, kdy matka volila mezi partnerem a dítětem…
Oběti znásilnění často hledají vinu v sobě, cítí se jako zrádci, protože neuchovaly tajemství. Mají pocit, že jim nikdo neuvěří. A to se i často stane, že když o tom poprvé mluví a naznačují, nikdo si toho nevšimne a neuvěří. Obvykle oběti mluví po letech, s odstupem 8 až 15 let od doby, kdy ke zneužití došlo!
Přitom je alarmující, že nějaký sexuální útok zažilo až 40 % ženské a 16 % mužské populace. Když oběť vystoupí s tím, že byla/je zneužívaná, bývá paradoxně velmi často označena za špatnou, rodina ji odvrhne a postaví se za agresora. Mnohé oběti slyší zraňující výzvu: „Nevracej se k tomu, je to minulost, kdoví, jak to bylo…“
Úkolem toho, koho si oběť vybrala za důvěrníka, je hlavně naslouchat, být oporou a přítelem. Dál je dobré vědět, kde hledat odbornou pomoc, pokud je potřeba. Jde o to, aby oběti věděly, že v tom nejsou samy. Jestliže bude prostředí dostatečně zcitlivěné a informované, může se stát i uzdravujícím.
Zdroj: P. ThLic. Marek František Drábek, DiS., O.Praem.: Oběti zneužívání, seminář pro pracovníky Center pro rodinu 16. 1. 2019.
Kde hledat pomoc:
Bílý kruh bezpečí: https://www.bkb.cz/pomoc-obetem/trestne-ciny/pohlavni-zneuziti/
Autor: Drábek, Marek | Štítky: děti, rodiče, sexualita
Sekce: Sexualita v manželství | Rodina s dětmi
| Tisk
| Poslat článek známému