Záchod se sám neumyje
6.9.2021
„Když jsem vyrůstal, byl náš záchod vždy naprosto čistý. Nikdy mi nedošlo, že se o to musí někdo starat. Dodnes nevím, jestli u nás doma záchod umýval otec nebo matka. Nikdy jsem nikoho neviděl, že by ho umýval,“ píše Gary Chapman v knížce Kéž bych byl býval věděl…
Dva týdny po svatbě s Karolyn jsem zahájil doktorské studium. Bydleli jsme tehdy na manželské koleji. Měli jsme tam malý, ale čistý a pěkný byt. Asi po třech týdnech jsem si všiml, že na záchodě jsou tmavé skvrny. V té době jsem už věděl, že záchody je třeba umývat. Zmínil jsem se o tom Karolyn a ta odpověděla: „Ano, všimla jsem si. A přemýšlím o tom, kdo ten záchod umyje.“ „Kdo ho umyje?“ řekl jsem. „Předpokládal jsem, že to uděláš. Já neumím mýt záchody.“ „Tak dobře, já tě to naučím,“ řekla Karolyn. „Nemůžeme koupit něco, co záchod po spláchnutí automaticky umyje?“ zeptal jsem se. „Tyhle přípravky nefungují,“ odpověděla. „Jsou to jen vyhozené peníze.“
Před vstupem do manželství mě nikdy nenapadlo, že jednou budu umývat záchody. Ale vypracoval jsem se – v druhém semestru jsem sehnal brigádu u profesionální společnosti, jež čistila záchody. Chodil jsem po různých firmách a čistil jsem jim záchody. Když jsem byl profesionálně proškolen, nebylo pro mě žádným problémem vyčistit záchod v našem malém bytě.
Pokud vstoupíte do manželství, kdo bude ve vašem bytě či domě mýt záchod? Při předmanželském poradenství jsem zjistil, že muži to většinou očekávají od své nastávající, zatímco většina žen je toho názoru, že udržovat čistý záchod je věcí manžela. Bez předmanželského poradenství by většina párů na tuto otázku ani nepomyslela.
Kdo co dělá?
Před vstupem do manželství je dobré si pořádně promluvit o tom, co kdo bude dělat po svatbě. Sociologové v této souvislosti mluví o „rolích v manželství“. Jedním z nejvíce stresujících aspektů současných manželství je zmatek, který lidé v otázce těchto rolí mají. V předchozích generacích byl otec živitelem rodiny a matka se starala o domácnost. Při tomto uspořádání žádný zmatek nehrozil. V dnešním světě ale mladé manželky zpravidla sledují vlastní kariéru a očekávají, že manželé se budou do značné míry podílet na běhu domácnosti. Pokud si jako pár nepromluvíte o tom, kdo co bude dělat, zjistíte, že tato otázka bude v prvních měsících vašeho manželství výrazným zdrojem konfliktů.
Až budete hovořit o rolích v manželství, bude ve hře několik faktorů. Prvním je, že jste oba patrně vyrůstali v různých modelech. Jedna novomanželka mi řekla: „Náš táta každou sobotu ráno vysával a pak šel umýt auto. Můj manžel ode mě očekává, že vysávat budu já a že s autem zajedu do myčky. Nechápu, jak jsem si mohla vzít tak líného člověka.“ Manžel zareagoval: „U nás vysávala matka. Nikdy mi nepřišlo na mysl, že manželka bude chtít, abych vysával já. Co se týče auta, to je praktická otázka. Proč bych měl trávit každé sobotní ráno dvě hodiny mytím auta, když mi ho během pár minut umyjí v myčce…“
Vnímání manželských rolí ovlivňuje i osobní pojetí mužství a ženství. Bylo by pošetilé nedbat na hluboce zakořeněné názory a myslet si, že láska jejich vliv zneutralizuje. Chápání mužství a ženství silně ovlivňuje představy o rozdělení rolí v manželství.
V čem je kdo dobrý?
Důležité je vědět o odlišných schopnostech a využít je k prospěchu vzájemného vztahu. Ve fotbalovém mužstvu mají všichni stejný cíl a trenér se snaží rozestavit hráče tak, aby co nejsnáze dosáhli svého cíle. Stejný princip je dobré uplatnit při ujasňování si rolí v manželství.
Při určování, kdo co bude dělat, je dobré brát v úvahu i osobní preference. Každému se něco líbí a něco nelíbí. Pro manželku může být hospodaření s financemi snadné a zábavné, zatímco pro manžela by to bylo trápení. Pro něj je vysávání podlahy zajímavou výzvou, zatímco pro ni je to velká dřina. Pokud si předem ujasníme, co máme rádi a co neradi, pomůže nám to rozhodnout se, jaké kdo bude hrát role v manželství. Ideální by bylo, aby každý mohl dělat jen to, co dělá rád. U věcí, které nedělá rád ani jeden z vás, bude muset někdo převzít zodpovědnost i za tento nepříjemný úkol.
Praktické cvičení
- Sepište si oba seznam všech věcí, které u vás doma dělal otec, a všech věcí, které byly zodpovědností matky. Společně je proberte a hledejte podobnosti i rozdíly v rodičovských modelech, ve kterých jste vyrůstali. Pak si popovídejte, v čem očekáváte, že bude vaše manželství podobné a v čem bude jiné ve srovnání s modelem, ve kterém jste vyrůstali. V rodičovských modelech bývají rozdíly, a tak je dobré si promluvit o svých očekáváních.
- Udělejte si každý zvlášť seznam všech věcí, které vás napadnou a které nezbytně patří k udržování společné domácnosti. Pak tyto dva seznamy dejte dohromady. Každý odděleně si udělejte značku u věcí, které byste si mohli vzít na starost vy. Pokud si myslíte, že se na něčem budete podílet oba, můžete položku podtrhnout, ale přesto určete, kdo ponese primární odpovědnost. Tam, kde jste nenašli shodu, musíte vyjednávat. Neznamená to, že jste k této činnosti odsouzeni do konce života. Čas od času si můžete seznam znovu projít a upravit.
Gary Chapman: Kéž bych byl býval věděl… Jak dosáhnout úspěšného manželství. Nakladatelství Návrat domů.
Autor: Chapman, Gary | Štítky: konflikt, láska v manželství, manželství - příprava, očekávání, rozdílnost muže a ženy
Sekce: Krize v manželství | Čas známosti
| Tisk
| Poslat článek známému