Hádky a jak se dobře pohádat
15.7.2019
Souhlasíte s tvrzením „Co se škádlívá, to se rádo mívá.“ – tedy, že hádky jsou kořením dobrého vztahu? Otázka by také mohla znít: „Co bylo dříve – slepice, či vejce? Vztah bez hádky a hádka bez vztahu existují výjimečně.
Z podstaty věci vyplývá, že trávíme-li spolu jako partneři své životy, nevyhnutelně dochází ke střídání období klidu a harmonie s obdobími neshody, a třeba i hádek. Navíc nás pojí velice blízký a emočně nabitý vztah, v němž se otevírá možnost sdílet i nejintimnější oblasti. Tento „chybějící odstup“ může vést k tomu, že se občas na něčem neshodneme.
K čemu jsou hádky dobré?
Hádka může být katalyzátorem ve smyslu urychlení vývoje situace. Kupříkladu s kolegou z práce bychom chodili kolem pomyslné horké kaše výrazně delší dobu, než bychom se k hádce odhodlali, kdežto s životním partnerem se uchýlíme k hádce dříve. Když se hádka povede, může velice rychle vyčistit dusnou atmosféru mezi námi. Dobrá hádka je tzv. konstruktivní hádka, v níž nezapomínáme, co je jejím předmětem a nepoužíváme „podpásovky“. Někdy pomůže znovu cíl v průběhu hádky pojmenovat či napsat si, proč se vlastně hádáme. Často takový krok vede k tomu, že nahlédneme absurdnost situace a hádka se téměř zázračně rozplyne.
Kde je hranice, kdy se hádky vymknou kontrole a začnou být spíš destruktivní?
Obecně by se dalo říct, že v momentě, kdy do hádky připletu nesouvisející témata (vytahuji křivdy z minulosti či mířím na partnerova citlivá místa), je našlápnuto na hádku vymykající se kontrole. Také slovní, neřkuli tělesná agresivita do konstruktivní hádky nepatří.
Musí mít hádky pravidla? Lze se vůbec "dobře" pohádat?
Pravidla platná pro běžnou lidskou konverzaci by měla platit i pro hádky. Hádka by měla mít svůj prostor a čas, neměla by být ničím a nikým zvenku rušena. Je dobré nechat prostor na vyjádření oběma stranám. Výhodou je, dokážeme-li mluvit o svém prožívání, třeba o tom, co v nás partnerovo chování vzbuzuje za pocity.
Co by se v hádkách nikdy nemělo vyskytovat?
Není dobré zobecňovat – použití výrazů jako „nikdy“, vždycky“, „pořád“ apod. by mělo být tabu. Je dobré, aby se hádka vázala k nějakému konkrétnímu předmětu, chování, které lze pojmenovat, ne k čemusi obecně vágnímu a nedefinovatelnému. V hádce vystupuji za sebe – používat jako argument mínění dalších lidí je další NE v konstruktivní hádce. Držíme se tématu, neútočíme na osoby nebo předměty, k nimž má partner pozitivní vztah. Stejně tak nepoužíváme „podpásovky“ a neútočíme na partnerova slabá místa („máš dost kilo navíc“). Nevracíme se ke starým událostem.
Souhlasíte s názorem, že nejlépe se usmiřuje v posteli?
Tohle pravidlo nelze zobecnit. Platí jen pro někoho, jiným nefunguje. Jsou lidé, kteří k intimnímu kontaktu s partnerem potřebují pohodu, a naopak jsou zase bouřlivější typy, pro které může být hádka dobrou milostnou předehrou.
Platí pro všechny hádky stejná pravidla?
Hádky partnerské, hádky mezi rodiči a dětmi, hádky mezí přáteli, hádky mezi šéfem a podřízeným – liší se nějak jejich podstata? Pravidla uvedená výše mohou být obecně platná pro všechny tyto kategorie. Ba co více – často působí až zázračně, když se jich držíme také ve vztahu mocensky nerovném. Hádám-li se kupříkladu se svým pubertálním dítětem, je dobré mít stále na mysli, že si zaslouží respekt. O to víc zde platí zákaz používání podpásovek.
Jaké chyby děláme při hádkách nejčastěji?
Čekáme, že se změnami začne ten druhý. Téměř naprosto přesně víme, co by ten druhý měl říct, udělat, jak by se měl zachovat. Je nám to však k ničemu, partnera nezměníme, měnit můžeme jen sebe sami. Máme však velkou naději: pokud něco změníme ve svém chování, náš protějšek na to bude muset zareagovat také nějakou změnou. To je výhoda partnerského soukolí, ve kterém žijeme.
PhDr. Magdalena Dostálová, článek vyšel v publikaci 50 let manželského a rodinného poradenství v Praze 1967–2017, kterou vydalo Centrum sociálních služeb Praha. Celá publikace je k dispozici ke stažení ZDE.
Autor: Dostálová, Magdalena | Štítky: boj, hádka, komunikace, konflikt, smíření
Sekce: Krize v manželství
| Tisk
| Poslat článek známému