vděčnost

  • Cvičte se ve vděčnosti (článek) V rámci křesťanské tradice a jiných náboženství bylo poděkování vždy důležitým prvkem běžného chodu dne. Zaměření na vděčnost se v posledních letech znovu objevilo, tentokrát spíše v oblasti pozitivní psychologie. Má se za to, že lze najít důkazy toho, že člověk je zcela jednoduše šťastnější, pokud bude prokazovat vděk obecně i vůči druhým.
  • Díky, že jste ochotni k oběti… (článek) Rodina je prvním místem, kde se člověku dostává bezpodmínečného přijetí, kde je milován bez ohledu na to, co dokázal nebo kým je. Novorozené dítě zažívá láskyplnou náruč rodičů, kteří se o ně starají, je ale také svědectvím rodičovského vztahu a rozhodnutí – „založíme rodinu, budeme mít děti, ty děti dobře vychováme“. Rodičovství ale není zadarmo.
  • Díky, že jste stále spolu (článek) Kdy jste naposledy slyšeli „díky“? Pojem „děkovat“ vychází v němčině z výrazu „myslet“. A souvislost tu opravdu existuje. Vděčnost dokáže projevit jenom ten, kdo myslí. Anselm Grün nahlíží na vděčnost jako na základní lidský postoj, který dělá člověka člověkem. Nevděčník, který nepřemýšlí a opomíjí dary každého dne, dosud se skutečným člověkem nestal. Naopak vděčnost polidšťuje.
  • Dívejte se jinam (článek) Známá americká novinářka Amy Sutherlandová strávila nějaký čas ve škole pro trenéry zvířat. Na otázku co nejdůležitějšího se od cvičitelů a jejich zvířat naučila odpovídá: Přemýšlet o tom, co posiluji a ignorovat to, co se mi nelíbí. To, že jsem začala přemýšlet trochu jako cvičitelka zvířat, změnilo mě a následně i mé manželství a život k lepšímu.
  • Láska je zdarma (článek) Ve světě lásky na nic nemáme nárok. Osoba není věc, jíž se zmocníme, ale svoboda, která se daruje. A tento dar lásky je jako zázrak, nenadálý, vždy zdarma. Dar milované bytosti je třeba denně očekávat s pokornou vděčností.
  • Manželství začíná jarem (článek) V přírodě je jaro časem nových počátků. "V manželství období nepřicházejí chronologicky, jako v přírodě," konstatuje ve své knize Čtyři období manželství Gary Chapman. Jaro proto nemusí být vyhrazeno pouze pro novomanžele. Během trvání vztahu se období častokrát střídají a opakují. Jako lidé jsme bytosti s možností volby, proto můžeme začít znova, kdykoli se proto rozhodneme.
  • Proč nám děti nic nedluží? (článek) Většina rodičů dělá pro děti první poslední, dopřává jim teplo domova, stará se o jejich školní a profesní vzdělávání, o jejich zdraví. Musí za to děti být rodičům nadosmrti vděčné? Je to jejich morální povinnost, kterou musí plnit? V čem přesně tato povinnost spočívá, když už děti opustily rodný dům?
  • Randit můžeme i doma (článek) Mnoho vztahů se rozpadá, protože partneři spolu tráví čím dál míň času. Psychologové tvrdí, že páry si obvykle spojují pojem rande s nějakou speciální příležitostí. Proč ale čekat na příležitost? Vytvořte si ji sami! Podstatné je být spolu často a pravidelně.
  • Rodina je tým pro život (článek) V souvislosti s Mezinárodním dnem rodiny, který se slaví 15. května, se letos již po čtrnácté bude konat Týden pro rodinu ve dnech 7.–15. května 2022. Motem Rodina je tým pro život chtějí organizátoři vyzdvihnout nezaměnitelnost, nezastupitelnost a jedinečnost role každého člena rodiny.
  • Štěstí najdeme v zůstávání (článek) Láska a manželství má hodně definic a mnoho rozměrů. „K lásce v manželství nutně patří, že společně zůstáváme,“ říká P. Josef Prokeš v zamyšlení pro snoubence. Potřebujeme bezpečný prostor zůstávání, věrnost, abychom mohli dozrávat.
  • Tři polibky (článek) Byli svoji už dvacet čtyři let. Pokaždé, když se loučili, byť třeba na jediný den, si vyměnili tři polibky. Jejich děti a přátelé se tomu zvyku smáli. „Jste jako ruská šlechta!“ říkali. „Tam se také líbají vždycky třikrát. Ale proč to děláte vy?“
  • Vděčnost je klíčem k plnosti života (článek) „Pokud umíme vyjádřit a přijmout vděčnost, dává nám to nesmírnou energii, s níž můžeme usilovat o změny,“ píše Marshall B. Rosenberg v knize Co, řeknete, změní váš svět. Ilustruje v ní, jak funguje koncept nenásilné komunikace. Povzbuzuje k navázání kontaktu se sebou a s ostatními lidmi, který umožňuje nastolit porozumění a ochotu si vzájemně dávat.
  • Vztah je jako naše první dítě, taky potřebuje hýčkat (článek) Po vstupu do manželství se životní styl manželů dramaticky změní: omezí schůzky s přáteli, setkávání u piva, koníčky, záliby, je zapotřebí dobře plánovat čas i finance. Samé změny. Je pravda, že narození dítěte s sebou přináší radost a něhu. Zároveň se v rodině objevují nové modely chování. Kvůli dítěti se rodič musí zříct způsobu života, jakým žil předtím a jaký považoval za normální. Péče o vztah zůstává stále na prvním místě.

Sekce: Věcný rejstřík   |   Tisk   |   Poslat stránku známému