potřeby
- Co se děje během podzimu manželského vztahu (článek) Gary Chapman na základě zkušenosti s vlastním manželstvím a poradenské práce s manželskými páry ukazuje, že stejně jako v přírodě, i v manželství můžeme procházet proměnami, které připomínají střídání ročních období. Počátkem podzimu manželství vypadá navenek dobře, uvnitř vztahu se ale věci začínají měnit. Když přijde chladný vítr, bude úpadek zjevný všem. Podzim se stává předehrou zimy.
- Cvičte se ve vděčnosti (článek) V rámci křesťanské tradice a jiných náboženství bylo poděkování vždy důležitým prvkem běžného chodu dne. Zaměření na vděčnost se v posledních letech znovu objevilo, tentokrát spíše v oblasti pozitivní psychologie. Má se za to, že lze najít důkazy toho, že člověk je zcela jednoduše šťastnější, pokud bude prokazovat vděk obecně i vůči druhým.
- Dáváte víc, než dostáváte? (článek) Svoje dlouholeté zkušenosti s doprovázením manželských párů a rodin zachytil psycholog a terapeut Josef Zeman v přednášce o dilematech v partnerském vztahu. Odpovědi dokresloval mnoha příklady z praxe, které zápis neobsahuje, přesto jeho sdělení může být pomocí na cestě k dobrému partnerskému vztahu.
- Den opečovávání (článek) Malým podnětem k novému začátku anebo k oživení vztahu je „den opečovávání“, který může spustit celý řetěz příjemných pocitů. V čem spočívá?
- Dobrodružná cesta mámy k sobě samé (článek) Dobře známá hračka matrjoška výstižně znázorňuje, že cesta mámy k sobě samé vede do hloubi srdce. Vrstvu za vrstvou mámy-matrjošky můžeme postupně odhalovat, tím, že jsme k sobě všímavější. Vědomě vnímáme, jak se cítíme, jaká potřeba se v nás ozývá.
- Chvíle o samotě je nezbytná i pro extroverta (článek) Není nic špatného na tom, že se někdy potřebujeme vzdálit z rodiny, být „sami“, na chvíli si odpočinout od každodenního kolotoče. I Pán Ježíš odcházel na horu, aby se o samotě modlil (Mt 14, 23) a zůstával na opuštěných místech (Mk 1, 45).
- Kde bys beze mne byl (článek) Lze se naučit milovat sebe samého? Není to pokrytectví a sobectví? Možnosti jak zlepšit vztah k sobě i k druhým ukazuje mediátor Rostislav Macošek na příbězích. Podobnost se skutečnými lidmi a jejich příběhy je čistě náhodná.
- Kruh šílenství (článek) Svědectví mnoha párů, které zkusily uvést do života poznatky Dr. Emersona Eggerichse o lásce a úctě, hovoří o tom, že stačilo málo a jejich manželství znovu rozkvetla. Principy nejsou složité, vycházejí ze dvou základních potřeb mužů a žen.
- Naslouchej svému srdci (článek) Lze se naučit milovat sebe samého? Není to pokrytectví a sobectví? Příběhy ukazují pohledy na to, co můžeme konkrétně udělat. Před několika lety mne můj kamarád pozval na svoji svatbu. Byla nádherná. Odnesl jsem si krásné zážitky, ale také příběh, na který nikdy nezapomenu. Příběh, který večer na zahradě povídala Jakubova maminka úzkému kruhu posluchačů.
- Nenechme se převálcovat čtyřmi jezdci (článek) John Gottman, emeritní profesor psychologie washingtonské university, se výzkumem manželství a rodinných vztahů zabývá déle než čtyřicet let. Na základě pouhých patnácti minut naslouchání a sledování rozhovoru partnerů dokáže předpovědět, zda se pár rozvede.
- Není možné zajistit štěstí druhého (článek) Zkušenost manželských párů z přípravy snoubenců na poutním místě Lomec sdílí P. Josef Prokeš a upozorňuje na past, do které se snadno můžeme dostat i ve výchově našich dětí.
- Potřebuji pohladit (článek) Každý z nás přirozeně touží po pochvale a uznání, které je vyjádřením a potvrzením, že je přijímán a milován, tak jak je. Že je dobrý. Jedním ze zdrojů pohlazení je znovu prožívání hlazení zažitého v naší minulosti. V myšlenkách se do šťastných situací vracíme právě tehdy, když „slyšíme" rodičův potlesk. Pečující rodič je součástí naší studnice vzpomínek stejně tak jako rodič kritický.
- Proč se nechováme hezky? (článek) Mnozí z nás vědí, jak je nepříjemné, když se nám vybije telefon nebo notebook. Pak jsou nám totiž k ničemu. Veškeré elektronické přístroje potřebují dobíjet baterky – a my taky. Musíme se dobíjet, abychom mohli fungovat jako zaměstnanci, rodiče i partneři.
- Proč se vlastně tolik zlobíme? (článek) Jako rodiče trpíme utkvělou představou, jak by mělo všechno probíhat. Máme určité závazky, musíme například chodit včas do práce, ale i ideály, jak by měla vypadat „správná výchova“, a to nás zas a znovu přivádí do situace, kdy se neřídíme vztahy.
- Vděčnost je klíčem k plnosti života (článek) „Pokud umíme vyjádřit a přijmout vděčnost, dává nám to nesmírnou energii, s níž můžeme usilovat o změny,“ píše Marshall B. Rosenberg v knize Co, řeknete, změní váš svět. Ilustruje v ní, jak funguje koncept nenásilné komunikace. Povzbuzuje k navázání kontaktu se sebou a s ostatními lidmi, který umožňuje nastolit porozumění a ochotu si vzájemně dávat.
- Všichni potřebujeme být občas sami (článek) Když jste v láskyplném vztahu a zatoužíte být chvíli o samotě, což je normální lidská potřeba, je obvyklé mít špatné svědomí. Je zřejmé, že lidé se obávají mluvit o této potřebě se svým partnerem, protože by to mohl špatně pochopit a mrzelo by ho to.
- Zlatá pravidla komunikace (článek) Vztah potřebuje slova. Nejpřesvědčivější cestou k ujištění, že jsme ve spojení a v kontaktu, je rozhovor. Komunikace ale probíhá už prvním pohledem, který je opětován. Vztah znamená vidět se a vnímat se. Proto může být obsah rozhovoru klidně bezvýznamný. Pravidla komunikace autorek knížky Nová role babička mohou být použita ve všech vztazích.
- Ztráty a nálezy v manželství (článek) Národní týden manželství kolem svátku svatého Valentina je každoročně příležitostí udělat něco pěkného pro svého partnera. Projevit mu svoji lásku a oživit vztah, který potřebuje průběžnou péči. Letošní moto Ztráty a nálezy? je pozváním k zamyšlení.
- Kdybych jen znal potřeby mé ženy (článek) Věřím, že každá žena potřebuje být v souladu se svým manželem prostřednictvím hlubokého a důvěrného vztahu. Potřebuje kamarádství, harmonii a pocit sounáležitosti.
- Rozvod – zdánlivě snazší řešení (článek) Církev učí, že manželství je nerozlučitelné. Ježíšovy učedníky to zarazilo. „Jestliže to je mezi mužem a ženou takové, pak je lépe se neženit," reptali (srov. Mt 19,3-10). Ale Bůh a církev hlásají to, co je pro nás nejlepší. Rozvod je nesmírně stresující záležitostí, která ve většině případů vede k dalším nešťastným vztahům a k samotě. Rozvod má navíc trvalé a zničující účinky na děti.
- Vede cesta ke spokojenosti žaludkem? (článek) Šťastná jsou ta manželství, kde si vezmeme toho (tu), kterého (kterou) milujeme, a potom milujeme toho (tu), kterého (kterou) jsme si vzali. – Tom Mullen
- Dalších pět mýtů o manželství (článek) V pokračování článku Ráchel Bícové o mýtech v křesťanském manželství se dočteme, že romantika neurčuje kvalitu manželství, že potřeby je dobré vyjadřovat, že konflikty k životu v manželství patří a že život je mnohem plnější, když manželé fungují jako tým a hledají, jak se nejlépe doplňovat, jak se podpořit, kde dávat druhému přednost.
Sekce: Věcný rejstřík | Tisk | Poslat stránku známému