manželství

  • Manželské večery pročišťují vztah (článek) Po jednadvaceti společných letech začala soukolí našeho vztahu skřípat nějak častěji. Přátelé nám doporučovali letní týdenní kurz Manželských setkání, ale to pro nás bylo časově moc náročné. Naštěstí jsme se dozvěděli o podobném kurzu – Manželské večery, který nám přinesl mnoho dobrého.
  • Manželství není terapie (článek) Zkušenost milostného vztahu a vzájemné objevování nás vede k následujícímu konstatování: vztah dává znovu vyvstávat starým zraněním. Protože do vztahu přicházíme se svou přítomností, ale také se „zavazadly minulosti“, která obsahují jak požehnání, tak i prokletí. Každý z nás přináší do vztahu chtě nechtě celý svůj příběh, své více či méně šťastné zkušenosti, ale i své bolesti, své úspěchy a neúspěchy, události nebo vztahy, které někdy hluboce poznamenaly naše tělo, emocionalitu, paměť, představivost a také inteligenci a vůli.
  • Uzdravování rodu (článek) Během přípravy na manželství se stále častěji setkáváme s tím, že pro snoubence není snadné hovořit o svých kořenech, o rodině, ze které pocházejí. Někteří uvádějí, že nemají ani v rodině, ani ve svém blízkém okolí pozitivní vzor manželského a rodinného života. Jaká je naděje, že se jim podaří vytvořit pěkný vztah a rodinu?
  • Cesta manželů v Rokoli (článek) Možnost nového pohledu na svého partnera a na svůj vztah nabízí poutní místo Rokole v podhůří Orlických hor, nedaleko Náchoda. Manželé, ale i snoubenci se mohou společně projít jedinečnou cestou v přírodě – podobnou jako bývají křížové cesty – která je zaměřena na manželství. Myšlenka Cesty manželů pochází od maďarských schönstattských rodin.
  • Co přináší manželství po stránce právní ochrany (článek) V rámci konference Rozvodem to nekončí… právní expertka Renáta Šínová hovořila o manželství a nesezdaném soužití v současném právním řádu. Přehled toho, na co všechno má smlouva manželů před státem vliv a jaké právní důsledky přináší život v neformálním vztahu, je překvapivě dlouhý. Ukazuje, co všechno rozhodnutí pro uzavření manželství ovlivňuje.
  • Co udržuje vaše manželství? (článek) Co myslíte, že drží manželství pohromadě? Čím se liší šťastné páry od nešťastných? V jedné americké studii bylo dotázáno 351 manželských párů, které byly spolu již delší dobu, proč jsou spolu spokojené. Manželé byli požádáni, aby napsali do dotazníku výroky, které by nejlépe popsaly jejich manželství.
  • Děti nejsou záplaty (článek) Mnohdy se stává, že manželé o svůj vzájemný vztah s příchodem dětí přestávají pečovat. Omlouvají to nedostatkem času a tím, že všechnu péči věnují svým dětem...
  • Díky, že jste stále spolu (článek) Kdy jste naposledy slyšeli „díky“? Pojem „děkovat“ vychází v němčině z výrazu „myslet“. A souvislost tu opravdu existuje. Vděčnost dokáže projevit jenom ten, kdo myslí. Anselm Grün nahlíží na vděčnost jako na základní lidský postoj, který dělá člověka člověkem. Nevděčník, který nepřemýšlí a opomíjí dary každého dne, dosud se skutečným člověkem nestal. Naopak vděčnost polidšťuje.
  • Dneska jsme se ještě nehádali (článek) K pobavení i k zamyšlení doporučujeme druhou část staršího českého filmu Hry a sny, nazvanou Milenci z bedny. Vznikl na základě spolupráce Ludvíka Aškenazyho s režisérem dětských filmů Milanem Vošmikem. Literární předlohou filmu byly dvě povídky Malá vánoční a Milenci z bedny.
  • Harmonie bez smyslu není možná (článek) Svoje dlouholeté zkušenosti s doprovázením manželských párů a rodin zachytil psycholog a terapeut Josef Zeman v přednášce o dilematech v partnerském vztahu. Odpovědi dokresloval mnoha příklady z praxe, které zápis neobsahuje, přesto jeho sdělení může být pomocí na cestě k dobrému partnerskému vztahu.
  • Inspirace na svatební oznámení (článek) Sbírka svatebních oznámení je velkým pokladem, milou vzpomínkou na všechny páry, které jsme doprovázeli při jejich přípravě na manželství. Zároveň je to úctyhodná sbírka citátů, které mohou posloužit jako inspirace pro páry budoucí. Manželé v nich zase můžou najít povzbuzení a návrat k ideálům, které stály na začátku jejich společné cesty.
  • Jak se stát miliardářem (článek) Zaujal mě článek o tom, že dnešní třicátníci jsou brzkými potenciálními milionáři, pokud jimi už nejsou. Zaujalo mě to nejen proto, že článek mezi jinými vyzníval pozitivně, ale i proto, že oba s manželem spadáme do této věkové kategorie.
  • Jak vypadá zdařilé manželství? (článek) K čemu je možné přirovnat jednotu manželů? Může být manželství jako voda a sůl, nebo jako olej a ocet, anebo jako Caffè latte – káva s mlékem?
  • Jako když se učíme tančit (článek) Zamilovat se a uzavřít manželství dává člověku křídla... Ale společný život není něco automatického – vyžaduje učení, námahu, oběť. Jako když se učíme tančit. Jakmile jeden udělá krok dopředu, druhý musí dozadu a pak zase opačně. A to lze jen tehdy, když se držíme v objetí.
  • Malé a velké rady před vstupem do manželství (článek) Známý francouzský kněz Guy Gilbert po desetiletí doprovází páry ke svatbě. Ve své knížce o rodině mimo jiné posílá do světa svoje malé i velké rady. Jeho osobní zkušenost z vlastní rodiny je pokladem, ze kterého čerpá.
  • Manželská setkání slaví 35 let (článek) Týdenní letní kurzy pro manželské páry i pro nesezdané partnery, kteří žijí v trvalém vztahu, probíhají v ČR od roku 1989. Snahou je motivace partnerů přemýšlet a komunikovat o tom, co by v jejich vztahu bylo možné zlepšit, zda je možné jej prohloubit a možná se i nově zamilovat do své vlastní ženy, svého vlastního muže.
  • Manželství jako vzájemná služba (článek) Provokativní příměr manželství k vzájemnému otroctví použil známý psycholog Jeroným Klimeš v knize věnované křesťanství a partnerským vztahům. Využil revolučního převrácení konotace slova otrok. Běžně je to přirovnání hanlivé, avšak v křesťanství hrdé: Kdo z vás chce být největší, ať je otrokem všech.
  • Manželství je krásná zahrada (článek) Známý psycholog Harry Benson na semináři pro stávající i nové vedoucí kurzů o vztazích, z nichž nejznámější jsou Manželské večery, sdílel svoji zkušenost, jak v dnešní společnosti obhajovat manželství v médiích a v politice.
  • Manželství je víc než kus papíru (článek) Myšlenka uspořádat v týdnu kolem svátku sv. Valentina velkou kampaň, která by nejen manželským párům, ale i celé společnosti připomněla, že manželství je vzácnou hodnotou a je třeba o něj pečovat, se zrodila v roce 1996 ve Velké Británii. Zakladatel a zároveň ředitel Národního týdne manželství – Richard Kane – prý byl ohlasem velmi překvapen. V současné době kampaň probíhá v dalších osmnácti zemích světa.
  • Manželství je výrazem svobody (článek) Ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková se ve své profesi setkává s těmi nejhoršími podobami manželství, přesto neztrácí víru v tuto instituci. Považuje manželství za výbornou věc.
  • Manželství je založené na úctě (článek) "Manželství je založeno na úctě, na obětech jednoho druhému,"prohlásil Honoré de Balzac. Známý psycholog a spisovatel Jaro Křivohlavý ve své knížce O šťastném manželství vysvětluje, co je to úcta a jak je možné mít v manželství úctu ke svému partnerovi.
  • Manželství v síti (článek) Síť je mnohovýznamové slovo. Záleží na tom, koho se zeptáte. Zkuste třeba rybáře a řekne vám, že je to pomůcka na chytání ryb. Zeptejte se hasiče a sdělí vám, že záchrannou sít využívá k záchraně osob, kdy jedinou možnou cestou záchrany je skok dolů.
  • Na rozcestí a další tipy na filmy (článek) Mnohé filmy o vztazích předstírají, že nevěra je zcela normální a někdy žádoucí. Existují ale i filmy, které vedou k zamyšlení nebo dávají lidem sílu být si věrní a chránit to nejcennější, na čem jim záleží. A na ty bychom chtěli upozornit.
  • Neboj se opustit svůj přístav (článek) Rodina je pro židovství a křesťanství cosi posvátného, základ všeho. Existuje ale jediný důvod, velmi závažný, pro který svou rodinu opustíš a pro který ji musíš opustit, slyšíš, musíš – když založíš tu svoji.
  • Otestujte si své manželství (článek) Manželství není zkouška nebo test, u kterého uspějeme nebo propadneme. Jde o neustálý proces vzájemného poznávání, kdy se učíme překonávat své odlišnosti i nedokonalosti, aby náš vztah získal hloubku a intimitu. Manželství není ani soutěž, kde by jeden mohl vyhrát na úkor druhého. Nemůže nikdy fungovat na principu účetnického má dáti – dal.
  • Pět mýtů o křesťanském manželství (článek) A žili šťastně až do smrti… Když Mary Laner, socioložka z Arizonské státní univerzity, prováděla svůj výzkum ohledně očekávání, která mají lidé spojená s manželstvím, došla k závěru, že jsou skutečně přehnaná. Zkoumala očekávání od manželství mezi vysokoškolskými svobodnými studenty a porovnala je s lidmi, kteří žili v manželství již deset let. Jak se dalo předpokládat, pohled studentů byl až pohádkově nerealistický. Rozčarování z reality pak může být pro manželství devastující.
  • Podmínky svatby v kostele (článek) Uzavření sňatku v kostele, před církví a před Bohem, není jen krásným obřadem, ale i křesťanskou svátostí. Zároveň jde o úkon, který má právní dopady a je vázán právními přepisy, proto je nutné splnit několik podmínek.
  • Vědomí smrti ukazuje, jaký život máme žít (článek) Veronika Hurdová byla ve čtvrtém měsíci těhotenství s třetím dítětem, když jí náhle zemřel manžel. Rok sbírala odvahu, aby svoje prožitky a myšlenky zachytila. A tak vznikla její kniha Moje milá smrti. Skrze svůj osobní příběh by chtěla zprostředkovat, že smrt se dá vnímat i jinak než jako ztráta. Že vedle hlubokého zármutku lze zažívat i hluboké, dech beroucí štěstí.
  • Výzkumy o výběru manželského partnera (článek) Zajímavé výzkumy a analýzy týkající se manželství a rodiny v Americe najdeme na webových stránkách National Marriage Project. Deset nejdůležitějších skutečností o manželství a výběru manželského partnera tam objevil a přeložil P. Jan Mach. Fakta stojí za zamyšlení.
  • Zákon ztrácení a prázdnoty (článek) V každé volbě se učíme něčeho se zříci. Manželství je také velkou školou ztrácení a odříkání. Ať už je to volba partnera, přijetí dětí i jejich odcházení. Zmiňuje to Franz Jalics ve své knize věnované úvodu do kontemplativního postoje. Cestu ztrácení musí nastoupit všichni lidé.
  • Zákonitosti přechozených vztahů (článek) Jak se pozná přechozený vztah a co dělat, abychom vybudovali partnerský vztah na celý život? To jsou otázky, kterým se věnuje známý psycholog Jeroným Klimeš v rozhovorech, článcích i odborných publikacích. Jako nejlepší terapii propaguje prevenci, tj. včas se rozhodnout pro svatbu a založení rodiny.
  • Bible a morálka o manželství 1 (článek) 97. „Nezcizoložíš” (Ex 20,14; Dt 5,18). Původní přikázání sledovalo hlavně společenský cíl: zajistit stabilitu rodiny i širší rodové pospolitosti. To je cíl, který, aniž je snad třeba to upřesňovat, neztratil nic ze své aktuálnosti a naléhavosti. I v tomto případě Ježíš rozšiřuje dosah zákazu, a to až k vyloučení veškeré, i činem neprojevené, žádostivosti, směřující k manželské nevěře, a k prohlášení mojžíšského příkazu o rozluce za neúčinný (Mt 5,27-32).
  • Bible a morálka o manželství 2 (článek) 123. V Mt 5,31-32 říká Ježíš: „Také bylo řečeno: Kdo by se rozváděl se svou ženou, ať jí dá rozlukový list. Ale já vám říkám: Každý, kdo se rozvede se svou ženou - mimo případ smilstva -, uvádí ji do cizoložství, a kdo se ožení s rozvedenou, dopouští se cizoložství.“ Komentář k tomuto Ježíšovu ustanovení najdeme v jedné jeho polemice s některými farizeji.
  • Bible a morálka o manželství 3 (článek) 153. Jiný promyšlený text (1 Kor 7,1-39) ukazuje ještě lépe, na ožehavé otázce, která ve společenství nově vyvstala, jak provést rozlišení v praxi. Otázkou bylo posouzení příslušné hodnoty různých životních stavů vzhledem ke křesťanské etice. Pavel tady rozlišuje čtyři typy pravidel, jejichž závaznost lze uspořádat sestupně.
  • Co nás Bible učí o dnešku (článek) Když tu dnes znovu čteme Bibli právě na kongresu, jehož účastníky nejsou bibličtí exegeté, ale spíše odborníci na pastoraci na poli rodinné péče, nesmíme se při četbě omezovat pouze na zjevné věcné poznatky, spíše bychom měli být otevřeni tomu, jak na nich vysvětlovat současné problémy. „Bible roste spolu se svým čtenářem (cum legentibus crescit),“ prohlásil Řehoř Veliký; odhaluje nám nové souvislosti tou měrou, jakou si ve vztahu k ní klademe nové otázky. A dnes na nás čeká celá řada nových provokativních otázek.
  • Lidská sexualita - první škola náboženství (článek) Pracovní překlad přednášky P. Raniera Cantalamessy, kterou přednesl v rámci Světového setkání rodin v Mexico-City. Přednáška s původním názvem Vztahy a rodinné hodnoty podle Bible byla zveřejněna ve světových jazycích na www.zenit.org s naléhavým titulkem Lidská sexualita - první škola náboženství.
  • Mají si manželé říkat všechno? (článek) Máme si říkat úplně všechno? Jsou vztahy v manželství pravdivé jen tehdy, když před sebou manželé nic neskrývají?
  • Manžel, manželka, manželství (článek) Bible klade instituci manželství do samého ráje hned vedle soboty jako nejstarší ustanovení Boží. Není tedy manželství důsledkem lidského hříchu, nýbrž nejstarším Božím řádem. Bůh-Stvořitel je ustanovitelem, ochráncem a posvětitelem manželského života [Gn 2,21-42].
  • Manželé vyslali do světa nadějné poselství (článek) Na svátek sv. Valentina se v Singapuru, ale i v dalších velkých městech (Valencie, Madrid...) sešly manželské páry, které mají zkušenost, že je možné prožívat radost v trvalém a věrném vztahu.
  • Manželská láska (článek) 221. ... Díky lásce, která je zásadní skutečností definující manželství a rodinu, každá osoba, muž i žena, dochází uznání, přijetí a respektování vlastní důstojnosti.
  • Manželství a jeho plodnost (GS 50) (článek) Manželství a manželská láska jsou zaměřeny svou povahou k plození a výchově potomstva. Děti jsou jistě nejvzácnější dar manželství a svým rodičům přinášejí velmi mnoho dobrého.
  • Manželství a rodina (článek) 2201. Manželské společenství je založeno na vzájemném souhlasu manželů. Manželství a rodina jsou zaměřeny k dobru manželů a k plození a výchově dětí. Manželská láska a plození dětí vytvářejí mezi členy téže rodiny osobní vztahy a základní odpovědnosti.
  • Manželství a rodina v dnešním světě (GS 47) (článek) Šťastný život člověka i lidské a křesťanské společnosti těsně souvisí s dobrým stavem manželského a rodinného společenství. Křesťané spolu se všemi, kteří si váží tohoto společenství, upřímně vítají různé formy pomoci, kterými se dnes podporuje a v životě pěstuje toto společenství lásky a jimiž se pomáhá manželům a rodičům v jejich vznešeném úkolu. Doufají, že to přinese ještě lepší výsledky, a snaží se k tomu přispět.
  • Manželství a rodina v Novém zákoně (článek)
  • Manželství a rodina: božský plán a jeho lidské naplnění ve Starém zákoně (článek)
  • Manželství hříšníků (článek) Právě křesťané mají chápat, že „hřích patří do života“, ovšem ne jako něco, s čím lze souhlasit, nýbrž jako skutečnost, která má být rozpoznávána, vyznávána a Božím odpuštěním odstraňována. Tohle základní a poměrně jednoduché tvrzení by mělo osvobodit manžele od požadavku, aby byl jejich protějšek v každém okamžiku bezhříšný.
  • Manželství jako základ rodiny (článek) Přesvědčení, že manželství je základem rodiny, není myšlenka specificky křesťanská – za samozřejmou ji považovaly všechny velké náboženské i kulturní okruhy na naší planetě.
  • Manželství je .. (článek) Manželství v něčem připomíná kapitalismus. Má mnoho chyb, nemusí být vůbec spravedlivé ke každému, kdo v něm žije.
  • Manželství je dobrou zprávou pro mentální zdraví ... (článek) ... ale rozchod a rozvod mají negativní vliv. Podle mezinárodního výzkumu provedeného v patnácti zemích a mezi 34 493 lidmi je manželství pozitivní pro mentální zdraví mužů i žen. Důsledkem života v manželství je snížené riziko onemocnění většinou mentálních poruch jako je deprese, stres a užívání návykových látek.
  • Manželství je mistrovské dílo (článek) Od časů svatby v Káni galilejské se změnilo mnoho věcí, ale toto Kristovo „znamení“ obsahuje stále platné poselství. Ježíš nás tak učí, že mistrovským dílem společnosti je rodina: milující se muž a žena!
  • Manželství pod vedením zákona (článek) 1609. Bůh ve svém milosrdenství neopustil hříšného člověka. Utrpení, vyplývají z hříchu, „bolesti těhotenství" (Gn 3,16), práce „v potu tváře" (Gn 3,19) jsou také léky, které oslabují škody hříchu. Po pádu člověka napomáhá manželství překonat sklon uzavřít se do sebe, sobectví, shon po vlastní rozkoši; pomáhá otevírat se vůči druhému, vzájemně si pomáhat a dávat se.
  • Manželství podle Malého katolického katechizmu (článek) Každé manželství se rodí v rodině. Tváře otce a matky jsou to první, co dítě vidí. Jejich úsměvy probouzejí v dítěti lidství. Drží se jich za ruku a učí se chodit zpříma. Od nich se učí důvěřovat v lásku. Ti, kdo postrádají této pozitivní zkušenosti od začátku života, shledávají často těžkým důvěřovat druhým.
  • Manželství v Božím plánu (článek) 1601. „Manželský svazek, kterým muž a žena mezi sebou vytvářejí nejvnitřnější společenství celého života, zaměřené svou přirozenou povahou na prospěch manželů a na zplození a výchovu dětí, je mezi pokřtěnými povýšen Ježíšem Kristem na svátost“ (CIC, kán. 1055,1).
  • Manželství v textech 2. vatikánského koncilu (článek) V souvislosti s připomínkou 50. výročí zahájení 2. vatikánského koncilu (11.10.1962) a probíhajícím celocírkevním Rokem víry (11.10.2012 - 24.11.2013) pokládáme za vhodné ukázat, jak koncil přispěl ke změně chápání manželství v katolické církvi.
  • Manželství za vlády hříchu (článek) 1606. Každý člověk zakouší zlo kolem sebe i v sobě samém. Tato zkušenost se projevuje i ve vztazích mezi mužem a ženou. Odedávna bylo jejich spojení ohrožováno nesvorností, vládychtivostí, nevěrností, žárlivostí a spory, jež mohou dojít až k nenávisti a rozchodu. Tento nepořádek se může projevovat více či méně ostře a může být více či méně překonáván, podle kultur, dob a jednotlivců, ale zdá se, že má všeobecný ráz.
  • Mezinárodní dokumenty o manželství (článek) Uvádíme výběr článků z mezinárodních dokumentů o lidských právech a humanitárních otázkách po roce 1948, které zmiňují problematiku manželství.
  • O manželství slovy dalších dokumentů (článek) Krátké citáty z Apostolicam actuositatem – Dekret o apoštolátu laiků (AA), Lumen gentium – Věroučná kostituce o církvi (LG) a Sacrosanctum concilium – Konstituce o posvátné liturgii (SC).
  • Óda na manželství (článek) Buďte pochváleni všichni, kdo jste vydrželi, překonali těžká období a nevzdali vztah, protože jste nám ostatním příkladem. Prošlapáváte cestu a odmítli jste se vrátit tam, kde druzí už utíkají. Přestože jste sami měli chuť to stokrát vzdát, nakonec namísto stěžování hledáte cestu vpřed.
  • Odpuštění je znakem pravé lásky (článek) Když člověk vstupuje do nějakého společenství a neví, že tam vstupuje proto, aby se učil odpouštět a aby i jemu bylo sedmasedmdesátkrát odpuštěno – bude zklamán.
  • Potřebujeme svědka svého života (článek) Ve filmu Smím prosit? Shall we dance režiséra Petera Chelsoma (USA, 2004) je pěkný dialog mezi manželkou Susanne Sarandon a soukromým detektivem, kterého si najala, aby zjistil, co její manžel Richard Gere vyvádí. Ukáže se, že chodí na hodiny tance... Na detektivovu otázku: Proč se lidé berou? Manželka odpovídá:
  • Recenze knihy Rozvod a druhý sňatek (článek) Předkládaná publikace je překladem 2. vydání knihy z roku 1996 (první vydání pochází z roku 1982), jejímž autorem je morální teolog a někdejší katolický farář v Liverpoolu Kevin T. Kelly. Jak sám autor v předmluvě uvádí, jeho kniha představuje výsledek teologického bádání a nechce reprodukovat oficiální učení církve o nerozlučitelnosti manželství.
  • Svatí Cyril a Metoděj o manželství (článek) Je možné najít nějakou spojitost mezi cyrilometodějským rokem (2012-2013) a manželstvím a rodinou? Nabízíme dva krátké citáty z cyrilometodějské literatury:
  • Tvrdá zkouška bezdětnosti (článek) Stále většímu počtu párů se nedaří stát se rodiči. Ať už je tato neplodnost dočasná či trvalá, jedná se o velmi bolestnou zkoušku, obzvlášť doléhající o prázdninách. Léto je doba radostných setkání s bratranci a sestřenicemi. „Moc rádi vidíme všechny své synovce a neteře," říkají Jakub a Kateřina, kteří už osm let marně usilují o to, aby měli dítě. „Ale bolest, že nemáme vlastní děti, pak pociťujeme ještě silněji než obvykle."
  • Vede cesta ke spokojenosti žaludkem? (článek) Šťastná jsou ta manželství, kde si vezmeme toho (tu), kterého (kterou) milujeme, a potom milujeme toho (tu), kterého (kterou) jsme si vzali. – Tom Mullen
  • Verbum Domini o manželství (článek) 85. Synod cítil nutnost zdůraznit rovněž vztah mezi Božím slovem, manželstvím a křesťanskou rodinou. Právě „hlásáním Božího slova odhaluje církev křesťanské rodině její pravou totožnost, to, čím podle Pánova plánu je a má být".
  • Ztráta ideálů v manželství (článek) Na počátku manželství stojí zamilování a velká očekávání. Zdá se, že od nynějška bude život jedno velké šťastné dobrodružství.
  • Bůh, sex a manželství (článek) Mladí křesťané se v dnešní době často setkávají s otázkami ohledně sexuality, na které ostatním a často ani sami sobě nedokážou přesvědčivě odpovědět. Proto web signaly.cz připravil krátká videa, která jednoduchou, moderní a přitažlivou formou tato témata otevírají.

Sekce: Věcný rejstřík   |   Tisk   |   Poslat stránku známému