Muži a ženy „vidí“ stejně dobře, ale každý jinak
30.9.2019
Díky poznatkům neurovědy můžeme lépe porozumět rozdílům mezi mužstvím a ženstvím. Podle dr. Caroline Leaf mohou tyto rozdíly vytvořit v manželství skvělou týmovou dynamiku, která nám umožní rozšířit úhel pohledu, takže společně uděláme daleko víc, než každý sám.
Jako spousta jiných žen miluji vybírání barev, textur a všemožné návrhy: od odstřižků na kachličky v kuchyni po stylové dekorativní polštáře na sedačku. Když jsem puntičkářsky vybírala mezi patnácti rozdílnými odstíny béžové na koberec a dvaceti vzorníky tmavošedé na stěny, požádala jsem manžela, aby mi pomohl vybrat nejlepší kombinaci. Na chvilku vzhlédl od mobilu a odpověděl: „Všechny vypadají stejně!“
Muž a žena nevidí stejnou věc
V otázce vizualizace se díváme skrz odlišné čočky – muž a žena nevidí stejnou věc, ať už se jedná o nakupování oblečení, nebo probírání vzorníků barev. Bez těchto informací by bylo snadné nechat se odradit. Mohla bych to pochopit tak, že si Mac vypnul mozek, protože ho to nezajímá – nezajímá ho, jakou budeme mít barvu, jak bude vypadat náš dům, a tudíž… ho nezajímám ani já!
Muži vidí mnoho odlišných barev, zatímco ženy vidí mnoho barev a mnoho odstínů barev. Muži mají tendenci preferovat barvy jako černá, šedá, stříbrná, zelená a modrá. Pro ženy také platí, že rozlišování barev se mění během menstruačního cyklu a je nejpřesnější v období ovulace.
Liší se v anatomii oka i v nastavení mozku
Jeden z důvodů pro tyto rozdíly spočívá v anatomii oka, které je u mužů a žen rozdílné. Chromozom X kóduje tvorbu čípků sítnice, které zpracovávají barvu. Ženy mají dva chromozomy X a muži jeden, takže ženy mají více buněk, které jim umožňují vidět nepatrné změny barevných odstínů. Ženy mají také víc P buněk – jde o speciální buňky na sítnici, které mozku pomáhají interpretovat texturu a barvu. Tyto P buňky umožňují ženám, aby se více než muži orientovaly na detaily. Muži na druhou stranu mají více M buněk, což jsou další specializované buňky na sítnici. Ty zase mozku pomáhají analyzovat pohyb, akci a orientaci. M buňky pomáhají mužům vidět, jak se věci pohybují a fungují.
Co se týče řízení, muž využívá perfektního tunelového vidění na dlouhou vzdálenost – binokulární zrak s lepší koncentrací na hloubky a lepší perspektivou, než u žen. V kombinaci se skvělým prostorovým vnímáním zvládají lépe řídit v noci, protože jsou schopni rozlišovat pohyb ostatních aut na silnici. Muži vidí lépe v jasném světle; ženy ve tmě. Má to však háček: žena ve tmě sice vidí víc detailů, jenže pouze na krátkou vzdálenost. Má také skvělé periferní vidění – díky tomu může být výbornou řidičkou přes den, zatímco muži jsou lepšími řidiči v noci. Jak tunelové, tak periferní vidění je nutné k řízení a každodennímu životu, a vy můžete své oči trénovat, aby se zlepšily v obou oblastech, nehledě na to, zda jste muž či žena.
Rozdíl mezi buňkami M a P také znamená, že se ženy přirozeně zajímají o tváře a muži zase o pohybující se objekty. To se projevuje již od útlého dětství – mnoho studií ukazuje, že holčičky sledují obličeje a chlapečkové zase vše, co se pohybuje. To je důvod, proč jsou ženy přirozeně lepší v zapamatování tváří a obličejových výrazů, a rovněž umí komunikovat pouhou změnou úhlu očí a rtů. Většina mužů tyto náznaky u žen nedokáže vůbec postřehnout, ale pokud se jim to podaří, dokážou je využít lépe, než ženy. Jako žena bych mohla jednoduše dojít k závěru, že nás muži ignorují, protože nereagují na věci, které my rozpoznáváme automaticky. Jenže to tak není – ono jim to nedochází. Až se na vás bude vaše žena upřeně dívat, navrhuji zpozornět a zeptat se jí, co se vám tím snaží říct. Možná se vám nebude líbit, když na vás bude muset křičet oběma očima!
Ženy sledují tváře, muži se soustředí na pohyb
Rozdíl v nastavení mozku, který ženy vede k tomu, aby intenzivně studovaly tváře, zatímco muži se soustředí na pohyby, se projeví také na dalších smyslech. Například malé holčičky se rodí se zájmem o emoční projevy. Vyhledávají je a jsou jimi přitahovány. Jejich pohled na sebe samu se odvíjí od péče, které se jim dostává: každý dotek, úsměv, objetí, polibek a věta se spojuje v jejich mozku. Ten je u žen geneticky a hormonálně připravený přijímat informace prostřednictvím růžových brýlí emocí.
Chlapci se na druhou stranu rodí tak, že se zajímají o způsob, jakým věci na světě fungují. Čočky chlapců jsou bezemoční, praktické a soustředěné. Ženy mají obecně lepší vizuální vnímání, co se sociálních interakcí týče. Jde o schopnost čtení neverbálních projevů a chování u druhých lidí, zvláště během rozhovoru. Muži disponují jiným typem sociálního vnímání. Ve chvíli, kdy zaregistrují problém, jsou připraveni se s ním vypořádat, přičemž to mnohdy udělají rychleji a efektivněji než ženy.
Ženy vidí problémy, muži dokážou věci napravit
Matka například dovede číst stav mysli svého manžela a dětí z výrazu tváře a vyjádření těla, aniž by jí kdokoli něco řekl. Muž má zase schopnost vidět to, co má dělat, aby vyřešil problém. Skoro, jako by Bůh stvořil ženy se schopností vnímat problémy a muže tak, aby se s nimi dokázali vypořádat, jakmile se o nich dozví.
Pokud se muži nedaří vnímat vaše náznaky, nedělejte unáhlené závěry a nebuďte otrávené. Vzpomeňte si, že on nemůže pochytit všechno, co vy, a bude reagovat negativně, když mu něco neřeknete na rovinu. Jakmile však bude mít všechny informace, překvapí vás, jak naplno se pustí do práce. My vnímáme emoční nuance, kdežto on ví, jak věci napravit. I když muž neregistruje vztahové a nevyřčené detaily, jeho schopnost identifikovat strategické vzorce ve chvíli, kdy získá potřebné informace, mu pomáhá vytvořit a realizovat svůj plán. Zajímavým znakem této funkce mužského mozku je vynikající koordinace rukou a očí. Umí v mysli uchopit problém a dokážou ho vnímat z mnoha úhlů pohledu rychleji než ženy. Pokud to doplníme o ženskou schopnost vnímat detaily, získáme vítěznou kombinaci. Máme k dispozici jak lupu, tak i pohled z ptačí perspektivy. Byli jsme navrženi tak, abychom se v rámci rovnocenného partnerství navzájem doplňovali. Můžeme se navzájem obohatit a jeden druhému rozšířit úhel pohledu.
Caroline Leaf: Kdo ti vypnul mozek? řešení záhady on řekl / ona řekla. Universe Press, 2019.
Autor: Leaf, Caroline | Štítky: láska v manželství, muž, rozdílnost muže a ženy, žena
Sekce: Povzbuzení | Čas známosti
| Tisk
| Poslat článek známému