Chvála přátelství a kubbu
9.7.2020
Pěstovat přátelské vztahy mezi rodinami vyžaduje úsilí a čas. Ten se však mnohonásobně zúročí, protože přátelé jsou pravým pokladem a bohatstvím. Díky nim jsme se například naučili pěknou společenskou hru a na vlastní kůži zažili první Mistrovství České republiky v kubbu.
Kubb je tradiční švédská venkovní hra, která pochází z Gotlandu, malého ostrova uprostřed Baltského moře. Název získala podle dřevěných kvádrů, se kterými se hraje. V gotlandském nářečí je kubb dřevěná kostka. Historie hry je nejistá, údajně pochází z doby Vikingů, kdy každá rodina měla za chalupou místo na zpracování dřeva. Pár statných polínek, oválných klacků, kapka představivosti a zábavná společenská hra byla na světě. Je dobře možné, že jde o pouhý reklamní trik výrobců herních souprav, které se začaly sériově vyrábět až v roce 1990. Hra se rázem stala populární a v severských zemích velmi oblíbenou. Od roku 1995 se na Gotlandu pořádá mistrovství světa v kubbu.
Rodinné hrátky
Na počátku našeho seznámení s kubbem bylo přátelství. Kamarádka se ještě za studií na gymnáziu při výměnném pobytu seznámila s dívkou z Dánska, se kterou si od té doby dopisuje. Po letech se jim podařilo uskutečnit vzájemné setkání rodin, nejprve v Praze a pak v létě v Dánsku. Tam se naši přátelé naučili hrát kubb a domů si přivezli dárek v podobě hrací soupravy. Na společné dovolené nám pak předvedli, jak se kubb hraje a pro hru nás nadchli.
Je to hra nenáročná a krásně se hodí pro rodiny s dětmi různého stáří. Mohou se zapojit všichni a na chvíli se stávají rovnocennými partnery. Kubb se dá hrát jak v malém, tak i ve větším počtu osob, ideální jsou dva až dvanáct hráčů. Družstva dokonce nemusí mít hráčů stejný počet. Herní soupravu tvoří: čtyři zašpičatělé kolíky pro vymezení hrací plochy (5x8 metrů), deset kubbů (kvádrů 7x7x15 cm), jedna figurka krále (9x9x30 cm), někdy má jednoduše vyřezávanou korunu) a šest kolíků na házení o průměru cca 4,4 cm a délce 30 cm. Všechny součásti jsou dřevěné a ten, kdo rád pracuje se dřevem, si je může snadno vyrobit.
Zahrát si můžete na dvorku, na louce, na hřišti, ale i na písečné pláži. K pochopení základních pravidel stačí jen pár minut. Hráči se pomocí házecích kolíků pokoušejí shodit kubby na soupeřově poli. Hra se vyvíjí do té doby, než se jednomu z týmů podaří shodit v jednom kole všechny kubby a poté sesadit i krále, stojícího uprostřed hřiště.
Naše letní hrátky inspirovaly dalšího kamaráda k hledání přesných pravidel hry. Protože je nadšený „wikipedista“, doplnil přeložená pravidla i přesný popis hry do české internetové encyklopedie – Wikipedie. Kromě toho zjistil, že v České republice existuje Kubb klub a to už byl jen malý krůček k naší účasti na prvním Mistrovství České republiky v kubbu.
Hurá na Mistrovství
Zprávu o tom, že Kubb klub pořádá Mistrovství, jsme přivítali s nadšením. Řekli jsme si, že odvážným přeje štěstí, a protože jsme v neděli 23. září měli zrovna volno, sestavili jsme hned tři čtyřčlenná družstva. Velkou roli hrálo i to, že jsme nemuseli daleko cestovat. Turnaj se konal v areálu Žlutých lázní v Praze 4–Podolí.
Konkurence byla veliká, zaregistrovalo se celkem dvacet sedm týmů. Po rozlosování do pěti skupin se odehrály zápasy každý s každým. Do čtvrtfinále postoupilo osm nejlepších týmů, mezi nimi i naše dva, složené z rodičů a dětí! Našimi protihráči v play off byly týmy, které se nakonec umístily na stupních vítězů, a tak nás prohra tolik nemrzela. Díky mladým organizátorům z Kubb klubu, kteří byli duší celého Mistrovství, jsme prožili příjemný den. Někteří z nás soutěžili, jiní drželi palce a povzbuzovali hráče. Dokonce jsme měli možnost koupit si originální herní sadu, abychom mohli doma pilně trénovat anebo si kubb zahrát pro radost při rodinném setkání.
Jana Šilhavá, napsáno pro týdeník Naše rodina 2007/43.
Štítky: společenství, hra, manželé, čas
Sekce: Rodina s dětmi | Zkušenosti a inspirace | Manželská společenství
| Tisk
| Poslat článek známému