Kruh šílenství

6.10.2022

Kruh šílenství Svědectví mnoha párů, které zkusily uvést do života poznatky Dr. Emersona Eggerichse o lásce a úctě, hovoří o tom, že stačilo málo a jejich manželství znovu rozkvetla. Principy nejsou složité, vycházejí ze dvou základních potřeb mužů a žen.

Žena má totiž jednu důležitou potřebu – musí cítit, že ji manžel miluje. Pokud je tato její potřeba naplněna, je šťastná. Také muž má jednu důležitou potřebu – musí cítit, že si ho manželka váží. Je šťastný, když je jeho potřeba naplněna. Na první pohled to vypadá opravdu jednoduše, ale zatímco mužům není přirozené projevovat lásku, ženám zase není přirozená úcta. A aby toho nebylo málo, když se ženy cítí nemilované, chovají se neuctivě. Muži pak tváří v tvář tomu, co se jeví jako pohrdání, v sobě těžko vydolují láskyplné pocity. Přitom ženiny kritické připomínky ve skutečnosti představují volání: „Prosím, dávej mi najevo svou lásku“. Dr. Eggerichs trefně pojmenovává koloběh, který se začíná roztáčet jako „kruh šílenství“. Snadněji vidíme to, co nám dělá ten druhý, než to, co děláme my jemu. Čím méně lásky žena cítí, tím víc manželem pohrdá...

Ve chvíli, kdy manželé navzájem uznají své potřeby lásky a úcty, kruh šílenství se může zastavit. Zvlášť manželčina úcta může sehrát velkou roli při jeho zpomalování. Ženy se ale bojí, aby neskončily jako kus hadru. Postoje: "ten chlap si mou úctu musí zasloužit," se nevzdává snadno.

Kdo udělá první krok?

Samozřejmě máme strach, že se setkáme s negativní reakcí. Raději bychom vyčkávali, až se iniciativy chopí ten druhý. Kdyby žena křičela: "Nebudu si ho vážit, dokud mi nezačne projevovat lásku!" a muž: "já té ženě nebudu projevovat lásku, dokud si mě nezačne vážit!" z kruhu šílenství by nikdy nevystoupili. Dr. Eggerichs proto radí, že „první krok by měl udělat ten, kdo sám sebe vidí jako zralejšího. Převzít roli zralého partnera může být riskantní, ale je to účinné. Málokdy tím můžeme něco ztratit. Když se dotkneme nejhlubší potřeby svého partnera, vždy se stane něco dobrého.“

Když se žena dokáže spolehnout na manželovu základní dobrou vůli a jeho dobré úmysly, přestože se někdy chová nelaskavě, může své manželství od základů změnit. Důležitou zprávou pro muže je, že i ženy mají v podstatě dobrou vůli, pouze se chovají kriticky, svárlivě a neuctivě, protože takto volají po lásce. Pokud se manžel naučí dešifrovat manželčino niterné volání: "Prosím, miluj mě!" čekají ho dobré věci. Zní to trochu jako pohádka, ale Dr. Eggerichs svoje slova dokládá příklady z osobního života. S manželkou Sarah má tři dospělé děti a bohaté zkušenosti s kruhem šílenství. Cituje také mnoho dopisů těch, jejichž manželství díky spojení úcty a lásky opět rozkvetla.

„Napsala jsem svému manželovi dva dopisy o tom, proč si ho vážím. Naplňuje mě úžasem, jak to zjemnilo jeho chování ke mně. Léta jsem se modlila, aby mi manžel projevoval lásku a mluvil mým jazykem lásky. Když jsem ale začala mluvit jeho jazykem, reaguje tak, jak jsem si to přála.“

Chce to odvahu

Muži často své pocity tají a nepřiznají si, že potřebují cítit, že si jich druzí váží. Zároveň by měli uznávat pocity svých žen, které zase potřebují cítit lásku! Když žena na svého manžela vyjede s neúctou, blýskající jí v očích a s jedem sršícím z jejího jazyka, každý muž má na vybranou ze dvou možností: hájit svou hrdost a vychrlit na ni svůj vlastní jed nebo odrazit její útok, anebo se snažit vyslechnout manželčino volání a reagovat na ně bezpodmínečnou láskou. Když žena uvidí manželovu dobrou vůli a odpustí mu, co se stalo v minulosti, mohou ji mnohé pocity neúcty opustit.

„Když jsme začali otázce lásky a úcty přikládat větší váhu, naše srdce se obměkčila. Teď jsme si s manželkou stále blíž...“ Odpustit je snazší, když se člověk vzdá svého přesvědčení o partnerových zlých úmyslech, když vidíme své vlastní chyby a nedostatky. Manžel se neprobouzí s myšlenkou: Čím bych ji tak dneska naštval? Ani žena ráno nevstává s cílem urážet ho.

Do kruhu šílenství se čas od času můžeme dostat všichni, nezbavíme se ho jednou pro vždy. V drobných a zdánlivě nevýznamných věcech na sebe reagujeme negativně, ale je důležité naučit se rozpoznávat, kdy hrozí, že by se kruh mohl roztočit. Vždycky ho můžeme zpomalit a zastavit, máme tajnou zbraň : jeho láska motivuje její úctu, její úcta motivuje jeho lásku.

Jana Šilhavá, podle Emersona Eggerichse Láska a úcta, Nakl. Návrat domů.

Autor: Eggerichs, Emerson  |  Štítky: láska, úcta, komunikace, manželství – záchrana, potřeby, přijetí  
Sekce: Krize v manželství | Úcta | Láska | Život v manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články