Virtuální nevěra je pro vztah nebezpečná
10.2.2020
Ačkoliv se mnozí nevěrníci ohánějí tím, že se vlastně nic nestalo, že je to jenom online, nevěra na internetu se projevuje velice podobně jako běžná nevěra. Podle psychologů představuje virtuální nevěra pro vztah stejné nebezpečí jako nevěra v reálném životě a navíc u ní hrozí riziko závislosti.
Skutečná blízkost je v partnerství velmi vzácná
S rozšířením sociálních sítí a jejich dostupností v každém mobilu je dnes snadné navázat paralelní virtuální vztah. Virtuální „otevírání se“ je mnohem bezpečnější. Od konverzace je možné se kdykoliv odpojit. Je možné se schovat za novou identitu. Lidé se zbavují svého studu a dokážou napsat i to, co by na skutečném rande nikdy nevyslovili.
V reálném vztahu je otevření se to nejtěžší a mnoho partnerů to nedokáže, protože mají strach ze zranění. Radši zůstávají v bezpečné vzdálenosti. Nekomunikují spolu, protože by se mohli dozvědět třeba to, že v něčem svému partnerovi nevyhovují, že by po nich partner či partnerka něco chtěli a oni by museli opustit svoji komfortní zónu. Mají strach z toho, že jejich city mohou být zneužity. Skutečná blízkost je v partnerství velmi vzácná. Virtuální láska je podstatně bezpečnější a jednodušší řešení, jak získat to, co ve vztahu chybí.
Potřeba virtuálního vztahu naznačuje, že v partnerství není něco v pořádku
Podle psychologa Petra Šmolky jsou důvody nevěry dva. První je důsledek zanedbaných problémů, kdy partnerství postupně přestává fungovat. Nevěrou si pak kompenzují, co doma nenacházejí. U mužů je to většinou obdiv a uznání milenek, ženy zase hledají emoční porozumění, někdo jim naslouchá a bere je vážně. Taky je možné, že manželství funguje a člověk se na chvíli zapomene s někým třetím, to podle zkušenosti psychologa bývá vážné a může to znamenat konec vztahu.
Manželství, ve kterém by partneři dokázali permanentně naplňovat všechny své potřeby ale neexistuje, ani to není jeho smyslem. Proto je důležité, jak se zachováme, když nám něco chybí. Vynucování, tlak anebo právě kompenzace paralelním vztahem jsou nezdravé strategie. Uvědomit si zodpovědnost za naplnění svých potřeb a hovořit o svých potřebách a zraněních s partnerem je obtížné, ale zdravé.
Co považuje většina za nepřijatelné
Virtuální nevěry jsou hodně zrádné. „Sice se s partnerem nikdy nepotkáte, ale na vaši vlastní rodinu to má stejně devastující dopad jako reálný flirt. Nemluvě o tom, že z fiktivních nevěr nakonec stejně vznikne ta faktická.“ Tvrdí ze zkušenosti Petr Šmolka.
Stejně jako v případě běžné nevěry i v online světě platí, že nevěra je to, co ten druhý považuje za nepřijatelné. Podle výzkumných studií ale existují určité aktivity, které považuje za nepřijatelné většina lidí:
- sdílení osobních údajů a detailů o sobě, o partnerovi či o manželství někomu dalšímu. Ukazuje to na obrovské selhání důvěry ve vztahu.
- online flirtování – ať už se jedná o vyměňování si lechtivých zpráv, vzrušujících fotografií či jiné flirtování.
- virtuální sex, tj. různé sexuální aktivity, které spolu dva lidé sdílejí prostřednictvím videa nebo zvukového či textového rozhovoru na internetu.
- když se jejich protějšek do někoho prostřednictvím internetu zamiluje.
„Člověk, který si zvykne rozvíjet virtuální vztahy, přestává být schopný rozvíjet ty skutečné. Partnerský vztah chladne, partneři začínají žít svůj odlišný vnitřní život. Často také u virtuálních nevěrníků dochází ke ztrátě zájmu o partnera a o skutečný sex,“ upozorňuje psychoterapeutka MUDr. Erika Matějková v knize Řešíme partnerské problémy.
Lidé, kteří mají virtuální vztahy, je obvykle považují jen za nevinný flirt, ale běda, když zjistí, že ty samé vztahy mají i jejich partneři. „Zjištění, že partner raději komunikuje s někým jiným, svěřuje se jiným s věcmi, se kterými se nikdy nesvěřil vám, a je s druhým šťastnější, není jednoduché. Pokud partner na virtuální nevěru přijde, bere ji stejně, jako by se jednalo o nevěru skutečnou.
Jak na virtuální nevěru
Poradci shodně doporučují: Když je nevěrný partner, nepanikařte. Virtuální nevěru vnímejte jako signál, že vašemu partnerovi v životě něco schází. Nevyčítejte. Hádky a dusno pouze zhorší situaci a vytvoří napětí, ze kterého váš partner bude mít tendenci unikat. Přestože to bolí, stejně jako u jakékoliv jiné nevěry se snažte vyhnout ukvapeným rozhodnutím pod vlivem rozbouřených emocí. Nejprve si dopřejte čas na vychladnutí.
Až budete schopni se s partnerem v klidu bavit, společně si sedněte a promluvte si. Řekněte mu, jak vnímáte jeho aktivity na internetu a jak se kvůli tomu cítíte. Nestavte se ale do role oběti. Za problémy ve vztahu vždy mohou oba dva. Proto se také snažte zjistit, co ho k tomu chování vedlo. Pravděpodobně mu něco chybělo, s něčím nebyl spokojený. Proto to hledal někde jinde. Snažte se přijít na to, v čem byl problém, a pak se dohodněte, jak to budete společně řešit. Pokud se podaří odstranit příčiny nevěry na internetu, budete moci krizi vyřešit a posunout váš vztah dál.
Jestliže jste nevěrný/á vy, nevymlouvejte se na to, že o nic nejde. Jde o duševní nevěru, která často do fyzické přechází. Přemýšlejte, co si chatováním nahrazujete. Co vám v životě schází. Srovnejte si priority. Je dobré vědět, co od svého partnerského vztahu chcete. Je důležité znát své povinnosti. Není možné být zamilovaný do virtuálního partnera a myslet si, že to váš partner nepozná a vztah to neovlivní.
Vztah je společné dílo obou partnerů. Je potřeba o něj pečovat a vzniklé problémy zas a znovu otevírat. Vyžaduje to odvahu nevyhýbat se debatám, neútočit, neustále se pokoušet o sdílení. Pak ve vztahu podpoříte skutečnou blízkost, která bude pro oba dostatečně naplňující.
Štítky: důvěra, komunikace, nevěra, vztahy
Sekce: Krize v manželství
| Tisk
| Poslat článek známému