Proč nezkusit společné bydlení?

4.6.2020

Proč nezkusit společné bydlení? Existuje spousta „dobrých“ důvodů, proč se hned nevzít a prostě spolu začít bydlet. Vyhneme se tím „šílenému“ trvalému závazku, zachováme si svobodu pro případ, že by „to nevyšlo“, vyzkoušíme si manželství na nečisto… Zdá se, že počet rozvodů v současnosti ospravedlňuje společné bydlení nebo život „na hromádce“.

Jenomže společně bydlet je jako začít stavět na písku. Žijeme, jako bychom byli manželé, ale bez jistoty a závazku, protože si necháváme otevřená zadní vrátka a potlačujeme palčivé otázky. Vážeme se na sebe, vynakládáme energii, peníze, čas, možná přijdou i děti. Partnerský vztah je ale budován jako dům bez základů, kterým otřesou nevyhnutelné krize. Při zemětřesení se levné nekvalitní konstrukce bortí; představme si také finanční operace bez smlouvy a bez podpisu… 

Žít v nesezdaném soužití ano nebo ne?

Podle známého psychologa PhDr. Josefa Zemana, CSc., je tato otázka jedním z dilemat partnerského vztahu. Odpověď není odmítavá jen proto, že jako věřící většinou uznáváme, že sex patří výhradně do manželství. Existují i prokazatelné psychologické důvody, které praxi nesezdaného soužití zpochybňují:

  • Nesezdané soužití probíhá téměř vždy v podmínkách umělé nekonfliktnosti.
  • Uvažování, že jsme spolu proto, abychom se poznali a správně si vybrali celoživotního partnera, nutně vede k vybírání a tedy i ke střídání partnerů.
  • Opakované soužití „spotřebovává“ psychickou energii, která vzniká při novosti a atraktivnosti počátků (prvního) soužití, a která pak chybí pro řešení problémů spojených se zakládáním trvalého vztahu: bydlení, životní styl, koníčky, profesní nároky atd.
  • Opakované soužití umožňuje srovnávání, které obecně znevýhodňuje pozdější vztahy oproti dřívějším.
  • Zdůvodnění: že jsme spolu, abychom se poznali, není zcela pravdivé, protože nejde vytvořit podmínky, které reálně napodobují manželství v jeho kritických nárocích.
  • Opakované soužití zvyšuje pravděpodobnost, že konflikty budou častěji řešeny rozchodem namísto vyjednáváním, a tím zvyšují labilitu vztahu.
  • V nesezdaném soužití většinou nelze vyzkoušet sexuální ohleduplnost a zdrženlivost, které začnou hrát rozhodující roli pro porozumění v této oblasti v pozdějším věku.

Rodinný poradce Denis Sonet prohlásil: „Pokud by manželství na zkoušku zabránilo rozvodu, byl bych pro. Ale opak je pravdou: u manželství, kterým předcházelo společné bydlení, je rozvodovost vyšší.“ 

Dlouhodobé statistiky mluví jasně: „Nesezdané soužití předcházející manželství zvyšuje pravděpodobnost jeho pozdějšího rozpadu o 57,4 % ve srovnání s přímými sňatky,“ uvedla dr. A. Šťastná (VÚPSV) v časopise Demografie (2005 roč.47, s. 26.)

Podnětné doporučení pro snoubence přináší Jean-Benoit Casterman: "Pokud jste se již před svatbou milovali, je dobré dát si v tělesném styku pauzu a dopřát si čas na zamyšlení s odstupem. Stejně tak jako dieta pročistí mysl a dodá elán. Mnoha párům, které spolu již bydlely, to velmi prospělo a byl to pro jejich lásku nový začátek.“ 

Více viz Jean-Benoit Casterman: Láska, která za to stojí! Průvodce po cestách (pravé) lásky a sexuality. nakl. Paulinky.

Autoři: Casterman, Jean-Benoit, Zeman, Josef  |  Štítky: láska v manželství, soužití před svatbou, Boží zákony, hodnoty, hranice  
Sekce: Povzbuzení | Čas známosti   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články