Co vyjadřuje snubní prstýnek

6.6.2022

Co vyjadřuje snubní prstýnek Součástí svatebního obřadu v kostele je také žehnání snubních prstenů. Novomanželé si je vzájemně předávají se slovy: „… tento prsten je znamením věrnosti.“ Prsten je hlubokým symbolem, kterým vyjadřujeme spojení s milovanou osobou.

Tradice ze starého Egypta

Snubní prsteny patří vůbec k nejstarším tradicím všech svatebních rituálů. První zmínku o snubních prstenech jako součásti svatebního obřadu najdeme ve starém Egyptě kolem roku 3000 př. n. l. Právě zde byla zavedena tradice použití šperku ve tvaru kruhu. V Evropě prohlásil snubní prstýnky za povinnou součást svatebního obřadu papež Mikuláš I. v 9. století. Zpočátku nosily snubní prsteny pouze ženy, teprve ve 20. století je začali nosit i muži.

Tradici nošení snubního prstenu na prsteníčku levé ruky praktikovali už staří Egypťané. Zdůvodňovali ji tím, že právě tímto prstem prochází žíla, jež vede přímo k srdci. Manžel provlékal své ženě prsteníček otvorem prstenu, který měl představovat vstup do společné budoucnosti. Dnes se prsten nosí na levé ruce i z praktického hlediska. Na pravé ruce by mohl víc překážet při práci a většina lidí jsou praváci. Výjimku tvoří Norové a Němci, kteří snubní prsteny nosí na pravé ruce.

Železo, zlato nebo ocel

Pro výrobu snubních prstenů se jako první materiály používaly – rákos nebo konopí, rostoucí kolem Nilu. Kruh jako symbol věčnosti užívaly i další starověké kultury. Snadno zničitelné rákosové kroužky brzy nahradily obroučky vyřezávané z kostí, kůže, dřeva nebo slonoviny. Prsteny však měly krátkou životnost, a proto byly přírodní materiály nahrazené kovem. Nejčastěji to bylo železo, které znázorňovalo sílu a moc, měď, mosaz či hliník. Zmínky o železných snubních prstenech se objevují už ve Starém Římě. Šperk však často  předával ženich nevěstině otci a sloužil jako symbolická platba za kupovanou manželku. Ve 2. století př. n. l. si římští manželé věnovali hodnotné obroučky z drahého kovu jako odznak důvěry: muž ženě věřil, že se dobře postará o jeho cenný majetek. Z těchto časů pochází i první vyrývání vzkazů na prstýnky. Železo později nahrazuje drahý kov – zlato. V dnešní době se vyrábějí snubní prsteny i z chirurgické oceli, ale jejich využití stojí za zvážení. V případě nečekaného úrazu a otoku ruky, hrozí amputace prstu, protože chirurgickou ocel na rozdíl od měkčího zlata nejde přeštípnout ani přeříznout… Někteří snoubenci si prstýnky nechávají i vytetovat.

Symbolika prstenu

Snubní prsten vstoupil do světa manželství jako symbol vlastnictví: muž si označil ženu a dal tak ostatním na první pohled najevo, že je jeho. Postupně se z obroučky stal znak domova, ve kterém bude nevěsta trávit veškerý čas. Až v 9. století získává kroužek dnešní význam věrnosti 

Navléknutí prstenů při obřadu po celá staletí znamená spojení partnerů a stejně tak ochranu, kterou muž ženě poskytuje. Tvar snubního prstenu představuje nezlomitelný slib a závazek. Kruh je považován za archetyp nejen pro nekonečno, ale i pro celistvost a návrat domů.

Snubní prsten je považován za znamení věrnosti – lásky, která nekončí. Tak jako u prstenu nejde rozlišit začátek ani konec, také láska a věrnost manželů nemá nikdy skončit. Prsten, který manželé nosí, jim připomíná jejich svatební slib, že se chtějí vzájemně milovat v dobrém i zlém a být si věrní.

Žít symbolicky je další rozměr bytí. Vyjádření v symbolické řeči probouzí nevědomé aspekty, nastavujte hodnoty a hranice.

  • A tak se zamyslete nad tím, co pro vás bude symbolizovat prsten, který si necháte druhým v den svatby navléknout?
  • O věrnosti a nevěře se až 70 % partnerů baví poprvé až ve chvíli, kdy jsou v partnerské krizi, nebo když se v jejich vztahu objeví nevěra. Zkuste si promluvit, co pro vás věrnost znamená a kdy začíná nevěra. Až si budete prstýnky při svatbě předávat, bude to s plným vědomím.

 

Štítky: prsten, slib, svatební obřad - historie, věrnost  
Sekce: Svatební rituály | Věrnost   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články