Uvědomělý rodič vidí to podstatné

5.8.2024

Uvědomělý rodič vidí to podstatné Vidět své děti tak pronikavě, jak je to jen možné, znamená vědět, kolik jim je a tak k nim i v daném okamžiku přistupovat; vidět, kým doopravdy jsou – individuálními bytostmi s nedozírnou hodnotou a tajemstvím kdesi uvnitř. To je pravé vnímání dětí.

 
 
 
 
Základ osobnosti se buduje v dětství

Ranými stavebními kostkami jsou rodičovská poučení, ukázky, vytyčené standardy, ukáznění, svolení, aplaus…, která malý človíček zaznamenává do svého já. Co vše je v rukou rodičů, co mohou udělat pro to, aby dítě dostalo co nejlepší základ do života? Na rodičovství je potřeba pořád pracovat. Není ani tak důležité, zda děti již vylétly z hnízda anebo jsou ještě malé. I my sami v sobě můžeme objevit „malé dítě“ ukryté kdesi hluboko v nás. V každém věku je šance a možnost osvojovat si nové návyky, budovat osobní rysy a charakteristiky, renovovat „svůj dům“, ve kterém žijeme. Můžeme se postupně stávat tím, kým chceme doopravdy být!

Eric Berne ve své knize Jak si lidé hrají napsal: „Uvědomělý člověk je naživu, protože ví, jak se cítí, kde je a kdy je. Ví, že až zemře, stromy tu zůstanou, ale on už nebude s nimi, aby na ně znovu pohlédl, takže na ně chce hledět co nejpronikavěji teď.“

Bez bezpodmínečného přijetí to nejde

Každý potřebuje vědět a hlavně zažít, že má někoho na své straně. Že ať se děje cokoli, není v tom sám a někdo o něj stále stojí. Od toho jsou tu rodiče. Děti se učí své hodnotě právě od nich. Pokud paní učitelka na vysvědčení v 1. třídě ohodnotí dítě negativně, nevidí a neuvede nic z krás, které v dítěti dřímají a které stojí za pozornost, je na rodiči, aby takovou věc napravil alespoň v očích dítěte a nejlépe i v komunikaci s paní učitelkou.

Dobří rodiče svým dětem nelžou

Dobří rodiče svému  dítěti nelžou, umí  ho ale adekvátně věku ochránit tak, že informaci podají, aby dítě porozumělo a přitom byl rodič jednoznačný. Například mlčení o válce naopak spíš posiluje zoufalství a nejistotu dětí a probouzí v nich nedůvěru vůči dospělým, kteří nejsou schopni je adekvátně ochránit. U malých dětí je na místě ujištění a podpora, aby se nebály. Postupně v průběhu základní školy je důležité nepodávat dezinformace. Adolescenty nejvíc uklidní vědomí, že rodiče se taky bojí, protože to k životu patří, ale nejsou bezmocní. Děti jsou schopné chyby svým rodičům odpustit, ale těžko snáší „mlžení“. Změna názoru není hřích a naopak v něm dítě může číst svolení: „Změna je OK.“ Je ale důležité vědět, proč měním názor a aby druhý porozuměl. Lehkomyslná změna bez dobrého důvodu mate dítě a podrývá autoritu rodiče.

Tradice je jednou z největších motivací napříč životem

Dospělí a časem i děti rádi vzpomínají a vypráví o tom, co se v jejich rodině dělalo na vánoce, při oslavě narozenin, o prázdninách…Pokud byly rituály opakované  a popřípadě dodržované a předávané z generace na generaci, pak v sobě nesou mnohem víc. Je to předávání, soudržnost a společná solidarita v daný čas. Něco, co nás spojuje a propojuje napříč naší rozdílností. Tolik času trávíme mozkovou činností, že nám nezbývá místo na slavení, sledování životních milníků s úctou a radostí. Život nedělá dobrým to, co máme, ale jak si ho užíváme a oslava je způsob, jak si ho užívat společně.

Co můžeme tedy my jako rodiče nabídnout krom péče a lásky našim dětem či vnoučatům? Naši přítomnost. Kvalitně trávený čas je pro dítě teď. Teď když má výborný nápad, teď když se zraní a potřebuje náplast anebo přineslo domů špatnou známku. Druhou nabídkou je naděje. Svatý Petr říkal: „Buďte vždy připraveni dát odpověď každému, kdo by se vás vyptával na naději, kterou máte, ale dělejte to s něhou a úctou.“ Mezi takové nejdůležitější lidi patří naše děti. O životních otázkách a cestách se můžeme bavit, i když nemáme všechny odpovědi. V tom tkví autentičnost a poctivost rodiče, kterou děti ocení. Nebojme se toho.

Inspirováno: Amy Bjork Harris, Thomas A. Harris : Zůstaň OK. Transakční analýza v praxi. Portál 2022.

(rk)

Autoři: Harris, Amy Bjork, Harris, Thomas A.  |  Štítky: naděje, přijetí, rituály, rodičovství  
Sekce: Rodina s dětmi | Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články