Potíže s financemi jsou jen špičkou ledovce

19.5.2022

Potíže s financemi jsou jen špičkou ledovce Můj manžel dohlíží sám na rodinný rozpočet, já k účtům nemám přístup. Vůbec nevím, jak na tom jsme...“ podobné stesky nejsou zdaleka ojedinělé. Proto stojí za zamyšlení, jak u nás doma hospodaříme. Manželský poradce Denis Sonet konstatuje, že vedení rodinného rozpočtu vypovídá mnohé o kvalitě vztahu.

S  nadsázkou by se dalo říci: Řekněte mi, jak zacházíte s penězi, a já vám řeknu, jak se máte rádi. Možností domácího hospodaření je velké množství. Potvrzují to i zkušenosti, které si přinášíme z našich původních rodin. Pár, který je velmi jednotný, vám řekne: „Máme společný účet... Co se týče utrácení, úplně důvěřujeme jeden druhému, peníze nám nepůsobí problémy.“ Ale to bývá spíš výjimka. Pro některé páry jsou peníze zdrojem konfliktů, jež vznikly v důsledku diskutabilního hospodaření, bývají předmětem nedorozumění nebo podezírání. 

Záminka k hádkám

Obtíže s penězi bývají často příznakem hlubšího problému, který je třeba si vyjasnit a řešit.. Proto stojí za to si odpovědět na otázky: Diskutujeme spolu o rozpočtu? Kdo dohlíží na účty? Proč? Kdo je brán jako vlastník peněz? Kdo co platí? Co se dává na „společnou hromádku“ a co si nechává každý pro sebe? Má k některým účtům přístup pouze jeden z páru? Zná celkovou hotovost jen jeden z páru? Hádáme se o využití peněz? Má jeden z nás dojem, že se mu v této oblasti děje křivda? Rozumíme si ohledně pomoci nebo podpory věnované dětem, rodičům, příbuzným, přispíváme na charitativní účely? Jak nakládáme s tím, co nám zbývá? Abychom na dané otázky našli uspokojivou odpověď, musíme si ujasnit, co je to dobré hospodaření s penězi. 

Žádné tajnosti

V mnoha manželských párech jeden vůbec neví, kolik ten druhý vydělává, nemá pojem o důležitosti plánování výdajů, o tom, jak byly peníze využity... Příčiny mohou být rozmanité – neomezená důvěra v sebe, přání všechno kontrolovat, ale i nezájem druhého o otázku peněz. Proto prvním požadavkem dobrého hospodaření je průhlednost. Je podstatné, aby se každý z manželů, pokud si to přeje, mohl se společným majetkem seznámit. I když je jeden pro danou věc kompetentnější, je rozumné, aby manželé o důležitých investicích spolu hovořili. Stává se také, že jeden z manželů, aby druhého netrápil nebo nerozzlobil, skrývá před ním dluh ze hry, finanční ztrátu, půjčku... Důsledky odhalení utajovaného, bývají neblahé.

„V manželských párech, kde jeden je ve vztahu k penězům spíš spořivý a druhý víc bohémský, je průhlednost velmi důležitá. Spořivý by měl vysvětlovat důvody svého váhání nebo zdrženlivost vzhledem ke všem výdajům a bohém sestavovat seznam svých výdajů!“ doporučuje Sonet. 

Vzájemná důvěra

Díky průhlednosti se lehce nastolí důvěra, která je druhým požadavkem dobrého hospodaření. Je důležité, aby byl k dispozici záznamník rodinných účtů. Zároveň však může být každodenní odškrtávání všech nákupů dost únavné. Není jednoduché žít s „manželem účetním“, který spočítá i roční spotřebu cukru. Stejně, jako je potřeba, aby o důležitých výdajích rozhodovali oba manželé společně, je možné, aby v manželském páru jeden druhému důvěřoval při obyčejných, běžných výdajích.

Jestliže má manžel tendenci domnívat se, že jeho žena opravdu příliš utrácí, rozum mu zavelí, aby každý měsíc podnikl nájezd na supermarket. Pokud žena pochybuje o dobrém hospodaření svého manžela a žije ve stálé finanční nejistotě, manžel ji moc neuklidní větami typu : „Neměj obavy, z toho se dostaneme, to vždycky zvládáme, mám to pod kontrolou.“

Peníze nebo láska

Třetím požadavkem dobrého hospodaření je smysl pro nadhled. Peníze mohou začít narušovat vztah, když se zdá, že byly podstatnou motivací jednoho z manželů: „Mám dojem, žes mě miloval pro mé peníze...“. Stejně tak nemůže být milostný život v manželství směnným obchodem – něco za něco. Naproti tomu by měl jeden i druhý z manželského páru být schopný darovat tomu druhému jen tak úplně nerozumný, bláznivý dárek z upřímné lásky. Smysl pro nadhled se ukazuje jako nezbytný také v tom případě, kdy jeden z manželů vydělává mnohem víc, než ten druhý, zvlášť pokud jde o ženu.

Posledním momentem, který prospívá nejen dobrému hospodaření, ale i dobrým vztahům, je úsilí o stejný přístup k penězům. Neměli bychom jimi ani pohrdat, ani je zbožňovat, protože bohatství nás může zotročovat. Peníze mají být naším služebníkem a ne pánem. Pak se bude dobře dařit i našim vztahům. V Bibli se píše: Nikdo nemůže sloužit dvěma pánům – Bohu i mamonu (Mt 6,24) – lásce a bohatství.

Podle Denise Soneta: Miláčku, netrap mě... Karmelitánské nakladatelství, edice Familia.

Autor: Sonet, Denis  |  Štítky: důvěra, hádka, komunikace, manželství - nároky  
Sekce: Krize v manželství | Život v manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články