Záležitost, přes kterou nejede vlak

18.11.2024

Záležitost, přes kterou nejede vlak Manželé Gottmanovi a Abramsovi shrnuli do své společné knihy Rande na osm způsobů nejen své odborné zkušenosti, ale i zkušenosti z manželského života. Pro dobré fungování a růst partnerského vztahu doporučují hlavně nepřestat chodit na rande, tj. vyhradit si jeden pro druhého pravidelný speciální čas.

Ve vztazích velmi záleží na malých pozitivních věcech, které se dějí často. Dát partnerovi najevo, že ho oceňujeme a chováme k němu náklonnost, každý večer si spolu povídat, políbit se a obejmout na přivítanou a na rozloučenou – to všechno jsou prvky spokojeného a zdravého vztahu. Náš vztah vyrůstá z těchto malých a jednoduchých společných okamžiků, které nastávají každý den. Měli bychom je vítat, ale zároveň počítat s tím, že to samo o sobě nestačí.

Večery vyhrazené pro schůzku pomáhají budovat vztah

Co je tedy tou záležitostí, přes kterou nejede vlak? Je to pravidelná schůzka, kdy si uděláme čas pouze pro sebe. Nemusí to být večer, může to být odpoledne nebo ráno. Důležité je, aby se takové schůzky staly součástí naší celoživotní lásky a vztahu. Cílem je dát si jednou za týden speciální schůzku a přiřadit jí významné místo. Neměla by se stát nahodilým jevem, k němuž dojde jen tehdy, když nastane dokonalý a podivuhodný souběh příležitostí, finančních možností a vypraného prádla.

Speciální čas je potřeba plánovat a dát mu prioritu

Večery pro schůzku by měly být naplánované a měly by mít přednost. Je to speciální čas, kdy se můžeme soustředit jeden na druhého a mluvíme spolu a nasloucháme si. Je to mimořádný čas vyhrazený jen pro nás dva a naše sblížení. Je to posvátný čas, a tak nechme elektronické přístroje doma nebo je vypněme a zkontrolujme teprve, až bude schůzka u konce.

Je to závazek vůči našemu vztahu

V mnoha manželstvích se stává, že zábava, hra a pečování o vzájemný vztah se ocitají na posledních místech seznamu toho, „co by se mělo udělat“. Je to neomylný návod na nespokojenost a odcizení. Proto schůzky plánujme, těšme se na ně. Očekávejme je s rozechvěním. Hlavním bodem programu je být spolu a znovu navázat vztah, zamilovat se, připomenout si, že v našem vztahu jde o víc než o sdílení domova a společnou výchovu dětí.

Večerní schůzka s partnerem je víc než povinnost – je to závazek vůči našemu vztahu a našim nadějím na šťastné manželství. Večer věnovaný schůzce se může stát posvátným časem oslavujícím náš vztah.

Podněty k tomu, jak se na schůzku připravit a prohloubit partnerství najdeme v knize Johna a Julie Gottmanových Douga a Rachel AbramsovýchRande na osm způsobů. Nakladatelství Portál.

(jš)

Autoři: Abrams, Doug, Abrams, Rachel, Gottman, John M., Gottman, Julie  |  Štítky: čas, komunikace, partnerský vztah, růst  
Sekce: Krize v manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články