První společné jídlo
11.11.2024
Svatby jsou spjaté s mnoha různými tradicemi a zvyky. Velkou klasikou je i svatební polévka, kterou novomanželé jedí ze společného talíře a společnou lžíci. Pro někoho to může být jen zábava, ale i tento rituál má kořeny v historii a hluboký význam, který stojí za to znovu objevit a prožít.
Přivítání novomanželů v místě hostiny s rozbitím talíře už proběhlo. Slavnostní přípitek zahájil hostinu a konečně můžeme usednout ke stolu. Na tradičních svatebních hostinách se obvykle servíruje svatební polévka. Oblíbený bývá vývar s játrovými knedlíčky. Nevěsta a ženich dostanou jen jeden společný talíř s jedním velkým knedlíčkem. Novomanželé jsou spojení velkým bílým ubrusem, aby si během jídla nepotřísnili sváteční šaty. A mohou se pustit do jídla. Samozřejmě jednou lžící, kterou k pokrmu dostanou krmí nevěsta ženicha a ženich zase nevěstu.
Spolupráce, rovnost, jednota
Tato tradice sahá hluboko do historie, kdy vzájemné krmení novomanželů ukazovalo na budoucí spolupráci, rovnost a jejich společný život v jednotě. Společné jídlo má ale ještě další hluboké důvody a smysl.
Odevzdáváme se s velkou důvěrou
Co to znamená, když něco jíme? Vzít do úst od někoho jídlo je aktem velké důvěry. Důvěřuji tomu, kdo mi jídlo dává. Důvěřuji mu, že to se mnou myslí dobře, že mi dá něco dobrého, nechce mě otrávit… A tak je vzájemné krmení obrazem odevzdání se, kdy necháváme druhého vstupovat do své zranitelnosti.
Chceme se o sebe starat
Zároveň vzájemné krmení svatební polévkou poukazuje na to, že v manželství je potřeba brát i dávat. Vyjadřuje konkrétně, symbolicky hlubokou skutečnost: „Stal jsem se člověkem pro tebe, chci se o tebe starat, pečovat o tebe, chci, abys netrpěl nedostatkem.
Někteří si svatební lžíci schovávají na památku, jako připomínku prvního společného jídla. Lžíce se dá dokonce připravit s vyrytým monogramem a datem svatby.
(jš)
Štítky: důvěra, jednota, rituály, spolupráce, svatba
Sekce: Svatební rituály
| Tisk
| Poslat článek známému