omluva
- Dálnice k násilí (článek) Obecně se připouští, že děti občas potřebují „na zadek“ jako důkaz rodičovské autority. Naši předkové říkávali: „Škoda každé rány, která padla vedle,“ ale měli pravdu? Je možné tresty a tvrdostí vykřesat v dětech dobro?
- Míříte správným směrem? (článek) Ve které chvíli přestaneme brát omluvu vážně a řekneme si, že to druhý nemyslí upřímně? Jakmile uslyšíme, že nás dotyčný obviňuje, vymlouvá se nebo chybu popírá, často omluvu odmítneme.
- Tisíc bodnutí špendlíčkem ničí lásku víc než velká hádka (článek) „Co je těžší: kilo peří, nebo kilo olova?“ Malé děti bez váhání odpovědí, že kilo olova. Jde o vtipnou hádanku, ale stojí zato si uvědomit, že pokud jde o hádky, je to podobné. Jedna pořádná scéna, a nebo tisíce bodnutí špendlíčkem, ničí lásku stejně.
- Umění omluvy není snadné, ale dá se naučit (článek) Dobře formulovaná omluva může ukončit napětí, konflikty a pocity křivdy, které byly celé měsíce nebo i roky bolavým místem. Může změnit smýšlení druhého o vás – to, jak se na vás dívá. Dokáže zbořit hradby rychleji než jakákoli jiná slova nebo činy. Většina lidí hledá v omluvě upřímnost, chtějí, aby byla opravdová. Potíž je v tom, že máme rozdílné představy o tom, co znamená upřímnost.
Sekce: Věcný rejstřík | Tisk | Poslat stránku známému